Bugungi kunda qishloq va suv xoʼjaligida foydalanilayotgan traktorlar, kombaynlar, ekskavatorlar, buldozerlar va boshqa oʼziyurar mashinalarda gidravlik tizimlardan keng foydalaniladi. Gidravlik tizimlardan foydalanish traktor yoki boshqa oʼziyurar mashinani ekspluatatsion va texnik iqtisodiy koʼrsatkichlarini sezilarli darajada yaxshilaydi. Gidravlik tizimlarda ishchi suyuqlik energiyasidan foydalaniladi va bu tizimlarni massasi va oʼlchamlari kichik, ishchi organ tezligini bosqichsiz oʼzgartirish mumkin, tizim elementlari mustaqil joylashgan, yuklanishlardan ishonchli himoyalangan, xizmat koʼrsatish va boshqarish oson va bu yerda jarayonlarni avtomatlashtirish yengil kechadi.
Institutda faoliyat yuritayotgan “Xorijiy universitetlardagi innovatsion yechimlarni joriy etish orqali qishloq xoʼjaligida muhandis kadrlarni tayyorlash dasturlarini takomillashtirish” nomli loyiha doirasida shu yil 26-30 iyul kunlari АQSH Shimoliy Dakota shtati universiteti professori Tom Bon ishtirokida QXM fakulteti professor-oʼqituvchilari, doktorant va magistrantlari uchun “Gidravlik energiyadan foydalanish, traktorlar va qishloq xoʼjaligi mashinalari gidravlik tizimlari” nomli kurs boʼyicha seminar-trening tashkil qilindi. Seminarda Toshkent davlat texnika va agrar universitetlari vakillari ham tinglovchi sifatida ishtirok etishdi.
Seminarda gidravlik tizim elementlari gidravlik motorlar, nasoslar, silindrlar, klapanlar ishlashiga batafsil toʼxtalib oʼtildi, tizimda ishlatiladigan suyuqliklar xossalari, gidravlik tizimni loyihalash va xususiyatlarini oʼrganishda foydalaniladigan Automation Studio dasturi haqida maʼlumotlar berildi. Seminar trening yakunida faol ishtirok etgan 22 nafar tinglovchilar sertifikatlar bilan taqdirlandilar.

Организован семинар с участием зарубежного профессора
Сегодня гидравлические системы широко используются в тракторах, комбайнах, экскаваторах, бульдозерах и другой самоходной технике, применяемой в сельском и водном хозяйстве. Использование гидравлических систем значительно улучшает эксплуатационные и технико-экономические показатели трактора или другой самоходной машины. Гидравлические системы используют энергию рабочего тела, имеющего небольшие по массе и габаритам, скорость рабочего тела можно изменять шаг за шагом, элементы системы расположены независимо, надежно защищены от нагрузок, просты в обслуживании и управлении.
В рамках проекта «Совершенствование программ подготовки сельскохозяйственных инженеров за счет внедрения инновационных решений в зарубежных вузах» 26-30 июля 2021 года с участием профессора Тома Бона из Государственного университета Северной Дакоты для преподавателей, докторантов и магистрантов факультета был организован семинар-тренинг по курсу «Использование гидравлической энергии, гидравлические системы для тракторов и сельхозтехники». В семинаре также приняли участие представители Ташкентского государственного технического университета и Ташкентского государственного аграрного университета.