Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Qarshi filialida joriy yilning 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 10.07.2020 yildagi PF-6024 sonli “Suv xo‘jaligini rivojlantirishning 2020 — 2030-yillarga mo‘ljallangan konsepsiyasi” va 05.10.2020 yildagi PF-6079 sonli “RAQAMLI O‘ZBEKISTON — 2030” farmonlarini ijrosini ta’minlash maqsadida “SMART WATER” deb nomlangan innovatsion texnologiyalar doirasida tanlov bo‘lib o‘tdi.
Tanlov quyidagi Aqlli suv o‘lchash texnologiyalari mavzusida innovatsion g‘oyalar va takliflar, “SMART WATER” mobil ilovalar va kompyuter dasturlarini yaratish nominatsiyalar bo‘yicha o‘tkazildi. Aqlli suv o‘lchash texnologiyalari mavzusida innovatsion g‘oyalar va takliflar (tadqimot va yoki video rolik ko‘rishida) nominatsiyasida 1-o‘rin Orolov Zafar, 2-o‘rin Murtozova Dilorom, 3-o‘rin Abdiqodirov Alisher "SMART WATER" mobil ilovalar va kompyuter dasturlarini yaratish (suv xo‘jaligida) 1-o‘rin Rahmatullayev Sherzod, 2-o‘rin Sarmanova Durdona, 3-o‘rin Umarov Isomiddinlar egallashdi. Tanlov ko‘tarinki ruhda o‘tkazilib, g‘oliblar munosib taqdirlandi.

Конкурс в рамках инновационных технологий «Умная вода» («Smart Water»)
В целях обеспечения выполнений Указа Президента Республики Узбекистан №УП-6024 от 10.07.2020 года «Об утверждении концепции развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020 — 2030 годы» и Указа Президента Республики Узбекистан №УП-6079 от 05.10.2020 года «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации» 30 апреля 2021 года в Каршинском филиале Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в рамках инновационных технологий «Умная вода» («Smart Water») был проведен конкурс.
Конкурс проводился в следующих номинациях: «Инновационные идеи и предложения по технологиям интеллектуального учета воды», «Разработка мобильных приложений «Умная вода» («Smart Water») и компьютерного программного обеспечения (в водном хозяйстве)».
В номинации «Инновационные идеи и предложения по технологиям интеллектуального учета воды» 1 место занял Оролов Зафар, 2 место - Муртозова Дилором, 3 место - Абдикодиров Алишер. В номинации «Разработка мобильных приложений «Умная вода» («Smart Water») и компьютерного программного обеспечения (в водном хозяйстве)» 1 место занял Рахматуллаев Шерзод, 2 место - Сарманова Дурдона, 3 место - Умаров Исомиддин.