Axloqiy va huquqiy me'yorlar haqida suhbat
2021-yil 5-noyabr kuni institutda XQK tomonidan OTM №451 buyrug‘i asosida "Oliy ta’lim muassasalari talaba qizlari, muassasalarda ishlovchi ayollar o'rtasida tegajog'lik, tazyiq va zo'ravonliklar to'g'risida tadbir bo'lib o'tdi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Advokatlar palatasi "Femida-himoya" - advokatlar hay’ati advokati Mavjuda Chuyarova ishtirok etib, mavzu yuzasidan ishtirokchilarga to‘laqonli tushunchalar berib o‘tdi. Xususan, ayrim ta’lim muassasalarida talabalar bilan rahbariyat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotning tashkil etilmaganligi, talabalarga nisbatan tazyiq jismoniy zo‘ravonlik,
xususan talaba qizlarga nisbatan tegajoqlik holatlari uchrayotganligi , talaba–qizlar, muassasa va tashkilotlarda ishlovchi professor o‘qituvchi va xodim ayollar o‘rtasida tegajoqlik, tazyiq va zo‘ravonliklar bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa vositasi - himoya-otv-bot, ya’ni Himoya tarmog‘i tashkil etilganligi, shuningdek, ushbu holatlar haqida murojaatlar bo‘lgan holda 1006 ishonch telefoniga murojaat qilish mumkinligi , salbiy holatlar yuzasidan xabar olingan kundan boshlab 24 soat ichida xizmat tekshiruvi yoki o‘rganishlar o‘tkazilishi, yakunlar bo‘yicha vazirlik rahbariyatiga batafsil axborot berishi lozimligi ta’kidlandi. Tadbir ishtirokchilari , talaba qizlar tomonidan berilgan savollarga to‘liq javoblar berildi.

Беседа о морально-правовых нормах
5 ноября 2021 года в институте состоялось мероприятие, посвященное защите женщин и девушек от насилия и угнетения. В мероприятии приняла участие адвокат коллегии адвокатов "Фемида-защита" адвокатской палаты Республики Узбекистан Руда Чуярова.
В Узбекистане запустили Телеграм–бот @himoya_otv_bot для жалоб о домогательствах и насилии в учебных заведениях. "Если вы подверглись какой-либо форме домогательства, давления или насилия в отношении себя в университете или профессионально-техническом учреждении, где вы учитесь или работаете, или если вы находитесь под подобной угрозой или стали свидетелем таких действий, обратитесь незамедлительно по горячей линии (1006) или в бот @himoya_otv_bot", – сообщили в Минвузе. Всем обращающимся будет гарантирована конфиденциальность и оказана вся необходимая помощь. Также будут обеспечены жесткие меры по предотвращению подобных действий, а каждый совершенный случай будет пресечен.