Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti olimlari va professor-o‘qituvchilari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi xodimlari bilan hamkorlikda Islom Taraqqiyot Banki tomonidan moliyalashtirilgan "Surxondaryo viloyatida suv resurslarini boshqarishni takomillashtirish (Xazarbog‘-Oqqapchig‘ay kanal tizimini rekonstruksiya qilish)" loyihasi doirasida joriy yilning 29 martidan 1 maygacha bo‘lgan muddatda Surxondaryo viloyatining Suv istemolchilari uyushmalari (SIU) va fermer xo‘jaliklari rahbarlari hamda suv xo‘jaligi sohasi mutaxassislari uchun xalqaro andozalar asosida trening kurslari tashkil etildi.
Trening kurslari markazlashgan holda Surxondaryo viloyatining beshta tumanida ((Angor tumanida (29.03. – 03.04); Jarqo‘rg‘on tumanida (5.04 – 10.04); Qiziriq tumanida (12.04 – 17.04); Denov tumanida (19.04 – 24.04); Sariosiyo tumanida (26.04 – 01.05)) tashkil qilindi. Trening kurslarida ishtirok etgan 160 nafar tinglovchilar (har bir tumanda 32 nafardan) suv resurslaridan oqilona foydalanish yo‘nalishidagi fan va texnologiyalarning so‘nggi yutuqlariga asoslangan yangi bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.

Учебные курсы в рамках проекта «Улучшение управления водными ресурсами в Сурхандарьинской области».
Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в сотрудничестве с Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан при финансовой поддержке Исламского банка развития в рамках проекта «Улучшение управления водными ресурсами в Сурхандарьинской области (канал Хазарбог-Оккапчигай)» с 29 марта по 1 мая 2021 года в соответствии с международными стандартами были организованы учебные курсы для ассоциаций водопользователей Сурхандарьинской области, руководителей хозяйств и специалистов по водному хозяйству.
Учебные курсы были организованы в пяти районах Сурхандарьинской области: (Ангорском районе (29.03 - 03.04); Жаркурганском районе (5.04 - 10.04); Кызырикском районе (12.04 - 17.04); Деновском районе (19.04 - 24.04); Сариасийском районе (26.04 - 01.05). 160 участников обучающих курсов (по 32 человека из каждого района) получили новые знания и навыки, основанные на последних достижениях науки и техники в области рационального использования водных ресурсов.