Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti tashkilotchiligida “Construction Mechanics, Hydraulics and Water Resources Engineering” (CONMECHYDRO-2021 AS) nomli xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida»gi 07.02.17 y. PF-4947-sonli va “O‘zbekiston Respublikaci suv xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida” gi 10.07.20 y. PF-6024-sonli farmonlariga muvofiq Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida joriy yilning 7-9 sentyabr kunlari dunyoning eng kuchli 400 ta oliy o‘quv yurtlari tarkibidagi Moskva davlat qurilish universiteti, Buyuk Pyotr nomidagi Sankt Peterburg politexnika universiteti, Lissabon oliy texnika instituti, Toshkent davlat transport universiteti, Qarshi iqtisodiyot va muhandislik instituti hamda Qozoq-Nemis universiteti, “Gidroproekt” AJ bilan hamkorlikda “Construction Mechanics, Hydraulics and Water Resources Engineering” (CONMECHYDRO-2021 AS, http://conmechydro.tech/)» nomli xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazildi.
Gidroenergetika, qishloq va suv xo‘jaligi, qurilish materiallari va konstruksiyalari, inshootlar gidravlikasi, gidrotexnika qurilishi, qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash, elektrifikatsiya, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, mashinasozlik, intellektual transport tizimlari va transport logistikasi sohalaridagi mavjud muammolar echimini tahlil qilish platformasini yaratish, yuqori malakali va raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlashda xorijning nufuzli universitetlari bilan hamkorlikni mustahkamlash ilmiy konferensiyaning asosiy maqsadi hisoblanadi.

Международная научная конференция «Construction Mechanics, Hydraulics and Water Resources Engineering” (CONMECHYDRO-2021 AS)», организованная ТИИИМСХ
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан» УП-4947 от 07.02.17 года и Указом Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Концепции развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы» УП-6024 от 10.07.2020 года в сотрудничестве с Московским государственным строительным университетом, Санкт-Петербургским политехническим университетом Петра Великого, Высшим техническим институтом Лиссабона, Ташкентским государственным транспортным университетом, Каршинским инженерно-экономическим институтом и Казахстанско-Немецким университетом, АО «Гидропроект»ом с 7 по 9 сентября 2021 года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства прошла Международная научная конференция «Construction Mechanics, Hydraulics and Water Resources Engineering” (CONMECHYDRO-2021 AS, http://conmechydro.tech/)».
Создание платформы для анализа существующих проблем в области гидроэнергетики, сельского и водного хозяйства, строительных материалов и конструкций, гидравлики конструкций, гидротехнического строительства, механизации сельского хозяйства, электрификации, возобновляемых источников энергии, машиностроения, интеллектуальных транспортных систем и транспортной логистики. Основная цель научной конференции - укрепление сотрудничества с престижными зарубежными университетами в подготовке высококвалифицированных и конкурентоспособных кадров.
В онлайн-конференции приняли участие более 600 авторов из США, Франции, Японии, Венгрии, Германии, Канады, Ирана, Китая и Южной Кореи. Научные статьи будут опубликованы в престижных научно-технических журналах, входящих в международные базы данных SCOPUS, WEB OF SCIENCE.