Innovatsiya markazi davr bilan hamnafas
2021 yil 10 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan hamkorlikda “Zamonaviy o‘zbek innovatsiya markazlari - maqsad: 2022” mavzusidagi konferensiya tashkil etildi. Konferensiyada 60 dan ortiq mutaxasislar, jumladan Germaniyadan soha ekspertlari hamda O‘zbekitonning innovatsion markaz vakillari, Oliy ta’lim muassalari ilmiy bo‘lim boshliqlari ishtiroq etdilar. Karsten Xayns moderator vazifasini bajardi.
O‘zbekiston Respublikasining Germaniya Federativ Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Nabijon Sadiqovich Qosimov konferensiyani ochib berdi va konferensiyani maqsadi va qo‘yilgan vazifalar bo‘yicha to‘xtalib o‘tdi. Mazkur konferensiya bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri I.Abduraxmanov xam o‘z fikr va mulohazalarini bildiridi.
Tadbir jarayonida mazkur loyihani amalga oshirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) o‘rtasida o‘zaro anglashinuv memorandumi imzolandi. Loyihani amalga oshirishda Germaniyaning innovatsiya sohasidagi ilg‘or tajribasi jalb etilgan holda, O‘zbekistondagi innovatsion markazlar mutaxassislarining malakasi oshirilishi hamda xalqaro ekspertlar yordamida “Innovatsion markazlarni boshqarish to‘g‘risida”gi qo‘llanma ishlab chiqilishi to‘g‘risida bir qator masalalar to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi. Shu bilan birga loyiha doirasida Germaniya tajribasi bo‘yicha bir qator taqdimotlar misollar tariqasida keltirib o‘tildi. Loyiha taqdimoti, maqsadlari va asosiy natijalariga bag‘ishlangan konferensiya o‘tkazish jarayonida mavzuga oid savollar berildi va aniq javoblar olindi.

Инновационный центр идет в ногу со временем
10 мая 2021 года в сотрудничестве с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Немецким обществом международного сотрудничества (GIZ) была организована конференция «Современные узбекские инновационные центры - цель: 2022». В конференции приняли участие более 60 специалистов, в том числе специалисты из Германии и представители Инновационного центра Узбекистана, руководители научных отделов высших учебных заведений. В качестве модератора выступил Карстен Хейнс.
Открыл конференцию Чрезвычайный и Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Федеративной Республике Германия Набижон Садыкович Касимов, который рассказал о целях и задачах конференции. Свое мнение о конференции высказал министр инновационного развития Республики Узбекистан Абдурахманов Иброхим Юлчиевич.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Немецким обществом международного сотрудничества (GIZ) по реализации данного проекта. Рассмотрен ряд вопросов, связанных с подготовкой специалистов инновационных центров Узбекистана и разработкой учебного пособия «Об управлении инновационными центрами» с участием международных экспертов, с привлечением в проекте передового опыта Германии в области инноваций.