Shu kunlarda institut professori Obid Tursunov chet eldagi bir qator universitetlari taklifiga binoan hamkorlikni amalda tashkil qilish va amaliy natijalarni kuchaytirish maqsadida xizmat safarida bo‘lib turibdi. 7-aprel kuni professor O.Tursunov Turkiyaning texnika yo‘nalishi bo‘yicha eng yetuk universitetlaridan biri bo‘lgan Istanbul Texnika Universitetiga tashrif buyurdi va ushbu universitet rektori professor Ismail Koyuncu bilan yopiq eshiklar ortida rasmiy uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida Istanbul Texnika Universiteti (ITU) va Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI) o‘rtasida ikki tomonlama aloqalarni o‘rnatish va rivojlantirish, kesishgan sohalarda hamkorlik qilish va qo‘shma loyihalar ishlab chiqarish, shuningdek, ikki tomonlama 1+1 dastur doirasida magistr va PhD tayyorlash belgilab olindi. Bundan tashqari ikki OTM kelishuv asosida xalqaro ilmiy simpoziumlar tashkil qilish va TIQXMMI professor-o‘qituvchilarini ITU ilmiy-texnik bazasidan foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratilishi belgilab olindi. Shuningdek, tashrif davomida institutimiz professori Istanbul Texnika Universiteti (ITU) ilmiy-tadqiqot markazlari va laboratoriyalari bilan yaqindan tanishdi.

Официальный визит профессора TИИИМСХ в Стамбульский технический университет
В эти дни профессор института Турсунов Обид находится с рабочим визитом по приглашению ряда зарубежных вузов с целью налаживания сотрудничества и закрепления практических результатов. 7 апреля 2021 года он посетил Стамбульский технический университет, один из ведущих университетов Турции в области технологий, и провел за закрытыми дверями официальную встречу с ректором этого университета, профессором Исмаилом Коюнсу.
В ходе встречи стороны обсудили установление и развитие двусторонних отношений между Стамбульским техническим университетом и Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, сотрудничество по пересекающимся направлениям и создание совместных проектов, также планируется обучение в магистратуре и докторантуре по двусторонней программе 1 + 1. Кроме того, два вуза договорились об организации международных научных симпозиумов и о создании условий для профессорско-преподавательского состава ТИИИМСХ, чтобы они могли использовать научно-техническую базу Стамбульского технического университета. В ходе визита профессор Турсунов Обид ознакомился с исследовательскими центрами и лабораториями Стамбульского технического университета.