Suvdan samarali foydalanish - davr talabi
Institutning bir guruh professor - o‘qituvchilari Jizzax viloyatiga tashrif buyurishdi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 11-avgustdagi PQ-4801 sonli qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan “Irrigatsiya va melioratsiya” ob’ektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, ta’mirlash hamda 2022-yilda rejalashtirilgan ob’ektlarini ta’mirlash ishlarining birlamchi hujjatlari bilan tanishishdi, ilmiy texnik tomondan tavsiya va takliflar berishdi.
Jizzax viloyatida irrigatsiya va melioratsiya ob’ektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash orqali mavjud suv resurslaridan samarali foydalanish va sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilashga erishiladi. “Jizzax viloyati Zafarobod tumanidagi “H.Olimjon”, “S.Sindarov”, “Oxunboboev”, “S.Raximov” va “Mustaqillik” FXHUlarida kollektor tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish” loyihasi doirasida bajarilgan ishlar bilan tanishildi. Ob’ektlar bilan tanishish jarayonidan foto lavhalar quyida keltirib o‘tilgan.
Mirzacho‘l tumanining «Abay», «Toshkent» va «Mustaqillik kelajagi» hududlarida kollektor-drenaj tarmoqlarini rekonstruksiya qilish ishlari bilan tanishildi hamda ob’ektdagi ilmiy-amaliy jurnalga ma’lumotlar qayd qilindi. 2022-yillarda Jizzax viloyatida irrigatsiya va melioratsiya ob’ektlarini qurish, rekonstruksiya qilish hamda melioratsiya ob’ektlarini ta’mirlash ishlarini birlamchi hujjatlarini ko‘rish hamda ilmiy texnik tomondan tavsiya va takliflar berildi.
Xizmat safari davomida 2021 yilda “Irrigatsiya va melioratsiya” obʼektlarini qurish, taʼmirlash va tiklash jarayonida kuzatilgan muammolar yuzasidan xamda kelgusida ularni oldini olish boʼyicha fikr almashilindi.

Эффективное использование воды - требование времени
В целях реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-4801 от 11 августа 2020 года «О неотложных мерах по эффективному использованию водных ресурсов и улучшению мелиоративного состояния земель в Джизакской и Сырдарьинской областях» профессорско - преподавательский состав института посетил Джизакскую область. Они ознакомились с документацией по строительству, реконструкции и ремонту ирригационных и мелиоративных объектов, дали научно-технические рекомендации и предложения.
Строительство, реконструкция и ремонт ирригационных и мелиоративных сооружений в Джизакской области обеспечит эффективное использование имеющихся водных ресурсов и улучшит мелиоративное состояние орошаемых земель. Они также ознакомились с работами, выполненными в рамках проекта «Строительство и реконструкция коллекторных сетей» в Джизакской области Зафарабадском районе в махаллях «Х.Олимжон», «С.Синдаров», «Охунбобоев», «С.Рахимов» и «Мустакиллик».
Ознакомились с работами по реконструкции коллекторно-дренажных сетей в районах. Проведена проверка работ по реконструкции коллекторно-дренажных сетей в махаллях «Абай», «Ташкент» и «Мустакиллик келажаги» Мирзачульского района. Рассмотрены первичные документы на строительство, реконструкцию и ремонт ирригационных и мелиоративных сооружений в Джизакской области в 2022 году, даны научно-технические рекомендации и предложения.