Ma’daniy hordiq va ma’naviy ozuqa
Talaba-yoshlarimizning boʼsh vaqtlarini mazmunli oʼtkazish, ularni teatr, musiqa va sanʼatga boʼlgan qiziqishlarini yanada oshirish yuzasidan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 5 muhim tashabbusining birinchi tashabbusi doirasida 2021-yilning 19-fevral kuni institutimiz Yoshlar bilan ishlash bo’yicha prorektori R.Choriyev boshchiligida professor o’qituvchilar hamda 70 ga yaqin faol talabalarimiz Alisher Navoiy nomidagi O’zbekiston davlat akademik katta teatriga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida professor-o’qituvchilarimiz va talabalarimiz teatr binosi bilan yaqindan tanishdilar. Teatr foyesi va zallarining milliy anʼanalarimizga xos tarzda bezatilgani, naqshinkor devorlar va ustunlarning binoga oʼzgacha koʼrk va tarovat berib turgani ularda hayratlanish hissini uygʼotdi. Tashrif davomida teatr repertuaridan o’rin olgan “Tumor” raqs konsert dasturini maroq bilan tomosha qilishdi. Konsert ta’surotlarga boy bo’lib unda talabalarimiz o’zbek va turli xalqlar milliy raqslarini maroq bilan tomosha qilishdi.

Духовная культура и духовные потребности
В рамках первой инициативы Президента Республики Узбекистан «усиление интереса молодежи к музыке, художествам, литературе, театру и другим видам искусства, что служит реализации ее таланта», с целью дальнейшего повышения интереса студентов к театру, музыке и искусству 19 февраля 2021 года под руководством проректора по делам молодежи Р.Чориева преподаватели и около 70 студентов посетили Государственный академический Большой театр Узбекистана имени Алишера Навои.
В ходе визита преподаватели и студенты ознакомились со зданием театра. Их поразило то, что фойе и залы театра оформлены в стиле наших национальных традиций, а рельефные стены и колонны придают зданию особое великолепие. Они с интересом посмотрели танцевальную концертную программу ансамбля «Тумор». Ансамбль «Тумор» пропагандирует древние и богатые традиции национального классического танца всех регионов Узбекистана. В репертуаре ансамбля также есть и танцы народов мира. Яркие костюмы танцовщиц, зажигательные ритмы дойры, выразительная мимика и умение воплощать в танце и лирическую грусть, и мечты о любви, и пульсирующую энергию жизни просто завораживают и восхищают.