“Til millat ko‘zgusi”
2021 yil 21 oktyabr kuni TIQXMMI ma’ruzalar zalida “Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” fakulteti professsor-o‘qituvchilari hamda talaba yoshlari uchun O‘zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganligining 32 yilligi munosabati bilan “Tariximsan, taqdirimsan, kelajagimsan, ona tilim” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Tadbirni fakultet dekani R.Xakimov kirish so‘zi bilan ochib berib, ona tilimizning ahamiyati, tilning millat va xalqlar taraqqiyoti va rivojida tutgan o‘rni xususida o‘z fikrlarini bildirib o‘tdilar.
Shundan so‘ng, Institutimiz Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha prorektori R.Choriyev so‘zga chiqib, barchani ona tilimizga davlat tili maqomi berilganligining 32 yilligi bilan muborakbod etib, ona tilimizning asrlar davomida shakllanib, sayqallanib, ajdodlarimizning tilimiz rivoji va taraqqiyotida katta o‘rin tutganligi,shuningdek, tilimizni sofligi va go‘zalligini saqlash barchamizning burchimiz ekanligi xususida fikr mulohazalarini bildirib o‘tdilar. Tadbir davomida fakultet talaba yoshlari tomonidan tayyorlangan she’rlar, raqslar, sahna ko‘rinishlari va ijod namunalari kechaga o‘zgacha ruh va fayz bag‘ishladi.

21 октября 2021 года в лекционном зале ТИИИМСХ для профессорско-преподавательского состава факультета организации и управления водным хозяйством и студенческой молодежи было проведено духовно-просветительское мероприятие на тему «Ты моя история, моя судьба, мое будущее, мой родной язык», посвященное 32-летию годовщины со дня присвоения узбекскому языку статуса государственного языка. Мероприятие открыл декан факультета Р.Хакимов, который высказал свое мнение о значении родного языка, роли языка в развитии и развитии наций и народов.
Проректор по работе с молодежью, духовности и просвещению института Р.Чориев поздравил всех с 32-й годовщиной придания нашему языку статуса государственного и высказал мнение о том, что наш родной язык на протяжении веков формировался и совершенствовался, что наши предки сыграли большую роль в развитии нашего языка, а также о том, что сохранение чистоты и красоты нашего языка является долгом каждого. Стихи, танцы, сценические представления и примеры творчества, подготовленные студентами факультета, придали вечеру особый дух и атмосферу.