Teatr - ma'naviyat o'chog'i
Irrigatsiya va melioratsiya kafedrasi dotsenti Adham Mamataliyev rahbaligida “Suv xo‘jaligi va melioratsiya” yo‘nalishi 3-kurs 302-guruh talabalari “Muqumiy” nomidagi O‘zbekiston davlat musiqiy teatriga tashrif buyurishdi. Teatrda Abdulla Qodiriyning “O‘tkan kunlar” nomli asari asosida sahnalashtirilgan “Otabek va Kumushbibi” spektakli namoyish etildi. Bu spektaklni talabalar maroq bilan tomosha qilishdi va katta taassurotlarga ega bo‘lganliklarini aytishdi.
Institutimizda yoshlarning yaxshi bilim olishlari, yuksak ma’naviyat egalari bo‘lib kamol topishlarida keng imkoniyatlar yaratilganligini talabalar e’tirof etishib, buning uchun institut rektori Umurzaqov O‘.P. dan va mazkur tadbirni qo‘llab-quvvatlagan Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor Choriyev R.Q. dan minnatdor ekanliklarini aytib o‘tishdi.

Театр - источник духовности
Пять инициатив, выдвинутых нашим уважаемым Президентом Шавкатом Мирзиёевым, сегодня имеют огромное значение в жизни молодежи. В частности, первая инициатива способствует приобщению и повышению интереса молодежи к музыке, художественной литературе, театру и другим жанрам искусства, проявлению молодым поколением своего таланта и дарований.
Студенты 3 курса 302 группы направления образования «Водное хозяйство и мелиорация» под руководством доцента кафедры ирригации и мелиорации Адхама Маматалиева посетили Узбекский государственный музыкальный театр Мукумий. В театре был показан спектакль «Отабек ва Кумушбиби» по мотивам романа Абдулла Кадыри «Минувшие дни».
Роман повествует об исторических событиях прошлого и имеет большое значение для настоящего и будущего в жизни нашего народа. Он переносит зрителей в далекие тревожные времена, на фоне которых торжествует чистая и вечная любовь Отабека и Кумуш.