Maktab ostonasi - istiqbol va istiqlol darvozasi
Oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilari maktab+OTM tizimida o‘z bilimlarini maktab o‘quvchilari va pedagogik jamoasi bilan o‘rtoqlashishi ma’rifiy-madaniy maqsadning nishonasi deyish mumkin. Chunki, yoshlarga maqsadni belgilash va unga erishish uchun qanday yul tutishlari uchun ilmiy pedagogik jamoaning yoshlar bilan suhbatlar tashkil qilishi pirovard maqsadga erishish uchun yordam beradi. Muhtaram Prezidentimiz ta’kidlaganlaridek, “...biz bolalarni imtihonga emas, hayotga tayyorlashimiz kerak. Lekin, bilimsiz o‘quvchini hayotda o‘z o‘rnini topishi ham mushkul” deb takror-takror ta’kidlab kelmoqdalar. Shu maqsadda ushbu maktab o‘quvchilari bilan ishlash institutimizning "Yer resurslarini boshqarish" fakultetiga biriktirilgan bo‘lib, qisqa fursatga qaramasdan dastlabki ishlar ishlab chiqilgan yo‘l xaritasi bo‘yicha tashkil qilinmoqda. Davlat dasturiga muvofiq bunday ishlarni amalga oshirish muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shu nuqtai nazardan 2020 yil 25 dekabr kuni Yunusobod tumanidagi 274 - umumiy o‘rta ta’lim maktabining 11-sinf o‘quvchilariga “Yoshlarni kasbga yo‘naltirish” mavzusida suhbat hamda “Qiziqarli matematika” bo‘yicha mahorat darsi tashkil etildi. Xususan "Yer resurslarini boshqarish" fakulteti dekani Sharafitdin Narbaev boshchiligidagi fakultet jamoasi Yunusobod tumanidagi 274-umumiy o‘rta ta’lim maktabning bitiruvchi sinf o‘quvchilari bilan kasbga yo‘naltirish bo‘yicha davra suhbatini o‘tdi. Tajriba almashish, malaka oshirish maktab o‘quvchilariga motivatsiya berish kelajakda o‘z o‘rinlarini topishlariga yordam beribgina qolmay, balki, imkoniyat va iste’dod eshiklarini ham ochadi. Dekan ishtirokida o‘tkazilgan ushbu tadbir savol va javoblar bilan qizg‘in tarzda kechgani e’tiborlidir. Shuningdek, institumizning “Oliy matematika” kafedrasi o‘qituvchisi Oqiljon Ergashev tomonidan “Qiziqarli matematika” bo‘yicha mahorat dars tashqil qilindi. Mahorat darsi o‘quvchilarning matematika faniga qiziqishini yanada oshirdi.

Порог школы - врата в будущее и независимость
Тот факт, что профессорско-преподавательский состав высших учебных заведений делится своими знаниями со школьниками и педагогическим составом в системе школа + вуз, является признаком образовательной и культурной цели развития. Научно-педагогический коллектив организует беседы с молодежью, чтобы научить их ставить цели и находить способы достижения этих целей. Как отметил Президент, «... надо готовить детей к жизни, а не к экзаменам. Но необразованному ученику также трудно найти место в жизни». С этой целью работа со школьниками данной школы закреплена за факультетом управления земельными ресурсами. Несмотря на сжатые сроки, в школе была проведена работа согласно разработанной дорожной карте. Такую работу важно проводить в соответствии с государственной программой.
В связи с этим 25 декабря 2020 года для учащихся 11 класса 274-й общеобразовательной средней школы Юнусабадского района была проведена беседа на тему «Профессиональная направленность молодежи» и мастер-класс на тему «Занимательная математика». В частности, команда факультета под руководством декана факультета управления земельными ресурсами Шарафитдина Нарбаева организовала беседу за круглым столом по профориентации с выпускниками общеобразовательной средней школы № 274. Обмен опытом и обучение не только помогут мотивировать школьников найти свое место в будущем, но также откроют двери для раскрытия возможностей и талантов детей. Мастер-класс на тему «Занимательная математика» организовал преподаватель кафедры «Высшая математика» Окилжон Эргашев. Мастер-класс активизировал интерес школьников к математике.