TIQXMMI va «TEXNOPARK» MCHJ bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatda yuqori texnologiyalar, raqobatdosh, eksportga yo'naltirilgan va import o'rnini bosuvchi ishlab chiqarish mahsulotlarini yaratish bo'yicha topshiriqlari asosan 2019-yil 10-iyunda «TEXNOPARK» MChJ sobiq “TAPOICh” hududida tashkil etilgan bo’lib, bugungi kunda «TEXNOPARK» MChJ import o'rnini bosuvchi sanoat mahsulotlari va maishiy texnika ishlab chiqarish uchun ishlab chiqarish korxonalari faoliyat olib bormoqda.
Bugungi kunda, «TEXNOPARK» MChJ hududida 12 ta zavod ishga tushirilgan. Shuningdek, 2021-yil oxiriga qadar, yana bir nechta yirik investitsiya loyihalarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Barcha loyihalarni ishga tushirish natijasida, 10 mingga yaqin ish o'rinlarini yaratish mo’ljallangan. 16ta sanoat tarmog'ini, shuningdek, logistika markazini birlashtirib, «TEXNOPARK» MChJ Markaziy Osiyo mintaqasida ichki va eksport bozorlariga yo'naltirilgan ko'plab sanoat, texnik, elektron, qurilish va maishiy mahsulotlar ishlab chiqarish bo'yicha eng ilg'or va istiqbolli kompleksga aylanadi.
Ana shunday yirik kompleksga ega tashkilot bilan hamkorlik qilish soha bo‘yicha yetuk kadrlar tayyorlash, ta’lim va ishlab chiqarishni o‘zaro uyg‘unlashtirish va soha bo‘yicha iqtidorli talabalarni aniqlab ularni qo‘llab-quvvatlash kelajakda yuksak natijalarga erishish uchun muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Shu maqsadlarni amalga oshirish, kelgusida qilinajak ishlar, loyihalar hamda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida Iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot ishlarini tashkil etish bo'limi hamda Ilmiy innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limi xodimlari hamkorlikda «TEXNOPARK» MCHJga tashrif buyurdilar. Uchrashuvda «TEXNOPARK» MCHJga faoliyati bugungi kunda amalga oshirilayotgan va kelgusida rejalashtirilayotgan ishlar hususida «TEXNOPARK» MCHJ mas’ul xodimlari ma’lumot berib o‘tishdi.
Xususan hozirgi vaqtda dolzarb masalalardan biri fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasi asosida kadrlar tayyorlash masalasiga alohida to‘xtalib o‘tildi. O‘zaro samimiylik va ko‘tarinki kayfiyatda bo‘lib o‘tgan ushbu uchrashuvda kelgusida hamkorlikni izchil yo‘lga qo‘yish va kelgusida bir qancha amaliy loyihalarni o‘zaro amalga oshirish bo‘yicha kelishib olindi.

Налаживается сотрудничество между ТИИИМСХ и ООО «Технопарк»
ООО «ТЕХНОПАРК» было создано 10 июня 2019 года на территории бывшего ТАПОИЧ, и сегодня ООО «ТЕХНОПАРК» управляет производственными предприятиями по выпуску импортозамещающей промышленной продукции и бытовой техники. Созданный 10 июня 2019 года на территории бывшего ТАПОиЧ ООО «Texnopark» представляет собой группу предприятий, ориентированных на практическую реализацию поручений Президента Шавката Мирзиёева о создании в стране высокотехнологичных, конкурентоспособных, экспортоориентированных и импортозамещающих производств. Целью создания общества была организация производства импортозаменяющих товаров народного потребления в широком ассортименте и создания новых рабочих мест.
На сегодняшний день на территории ООО «Технопарк»" введено в эксплуатацию 12 заводов. Также до конца 2021 года планируется запустить еще несколько крупных инвестиционных проектов, направленных на организацию производства импортозамещающей и экспортно-ориентированной продукции. По итогам запуска всех проектов планируется создать около 10 тысяч рабочих мест.
Объединив 16 производств, а также логистический центр, ООО «Технопарк» станет наиболее продвинутым и перспективным в регионе Центральной Азии комплексом по выпуску промышленной, технической, электронной, строительной и бытовой продукции широкого ассортимента, ориентированной на внутренний и экспортный рынок.
Сотрудничество с организацией с таким большим комплексом задач, как подготовка квалифицированных кадров в отрасли, гармонизация образования и производства, выявление и поддержка талантливых студентов в отрасли, является важным фактором для достижения высоких результатов в будущем. В целях реализации этих целей, дальнейшей работы, проектов и налаживания взаимодействия сотрудники отдела организации научно-исследовательских работ одаренных студентов совместно с отделом коммерциализации научных инновационных разработок посетили ООО «Технопарк». На встрече ответственные сотрудники ООО «Технопарк» проинформировали ООО «Технопарк» о проводимой и планируемой в будущем работе.