Institut rektorining institut jamoasi bilan uchrashuvi
2020 yil 1 fevral kuni Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining Madaniyat saroyida institut rektori Umurzakov O‘ktam Pardaevichning institu jamoasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuv 2019 yilda o‘quv-uslubiy, yoshlar bilan ishlash hamda ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash, halqaro hamkorlik va tashkiliy ishlarda institut jamoasi tomonidan erishilgan yutuqlar va kamchiliklar, istiqbolda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalarga bag‘ishlandi.
Shuningdek, institut rektori O‘.Umurzakov 2019 yilning dekabr oyida Prezident Shavkat Mirziyoevning Al-Xorazmiy maktabida yoshlar bilan uchrashuvida hamda joriy yilning 25 yanvar kuni Oliy Majlisga Murojaatnomasida bildirilgan fikr va mulohazalaridan kelib chiqib institutda zamonaviy bilim va yuksak ma’naviy-axloqiy fazilatlarga ega, mustaqil fikrlaydigan yuqori malakali kadrlar tayyorlash jarayonini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish, xalqaro tajribalardan kelib chiqib, oliy ta’limning ilg‘or standartlarini institutda joriy etish, jumladan, o‘quv dasturlarida nazariy bilim olishga yo‘naltirilgan ta’limdan amaliy ko‘nikmalarni shakllantirishga yo‘naltirilgan ta’lim tizimiga bosqichma-bosqich o‘tish, institutda ta’lim, fan, innovatsiya va ilmiy-tadqiqotlar natijalarini tijoratlashtirish faoliyatining uzviy bog‘liqligini nazarda tutuvchi “Universitet 4.0” va “Universitet 3.0” konsepsiyasini bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha o‘z fikr va mulohazalarini bildirdi.
Institut professor-o‘qituvchilari, ilmiy izlanuvchilari, doktorantlari, bakalavriat va magistratura talabalarining yuqori impakt-faktorga ega nufuzli xalqaro ilmiy jurnallarda maqolalar chop etishi, maqolalarga iqtiboslik ko‘rsatkichlari oshishi, shuningdek, respublika ilmiy jurnallarini xalqaro ilmiy-texnik ma’lumotlar bazasiga bosqichma-bosqich kiritilishini ta’minlash, institutni yaqin kelajakda Markaziy Osiyoda xalqaro ta’lim dasturlarini amalga oshiruvchi “hab”ga aylantirish borasida to‘xtalib o‘tdi.
Shu bilan birga talaba-yoshlar ma’naviy ahloqiy tarbiyasi yuzasidan ham ishlarni kuchaytirish, ularning ta’lim-tarbiyasi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan beshta tashabbusni amaliyotga tatbiq etish, institutida bu borada amalga oshirilgan ishlar hamda bu sohada amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar xususida yig‘ilganlarga ma’lumot berdi.
Kapital-qurilish sohasida keyingi yillarda institutda amalga oshirilgan ishlar maqtansa arzigulik ekani, talaba-yoshlarimiz ilm olishi uchun barcha sharoitga ega o‘quv binolari qurilib foydalanishga topshirilgani, laboratoriyalar, sport kompleksi, talabalar turar joylari kapital ta’mirdan chiqarilgani bu borada amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlarning uzviy davomi ekanini gapirib o‘tdi hamda kelgusida qilinadigan ishlar yuzasidan vazifalarga to‘xtalib o‘tdi.

Встреча ректора с коллективом института
Ректор Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Умурзаков Уктам Пардаевич 1 февраля 2020 года встретился с коллективом института.
На встрече, которая состоялась во Дворце культуры института, были проанализированы достигнутые успехи и недочеты в 2019 году. В частности, обсуждались вопросы, касающиеся проделанной учебно-методической работы, молодежной политики, духовно-просветительской работы, говорили о проблемах подготовки научных и научно-педагогических кадров, международного сотрудничества, были подчеркнуты недостатки в организационной работе, обсудили перспективные задачи, стоящие перед институтом.
Также ректор института У. Умурзаков, исходя из высказываний Президента Шавката Мирзиёева в декабре 2019 года на встрече с молодежью в школе Аль-Хорезми, а также Послания Олий Мажлису 25 января текущего года, остановился на вопросах перехода подготовки высококвалифицированных, высокоинтеллектуальных кадров, обладающих современными знаниями, высокими моральными качествами на новый более качественный уровень, внедрения в институте передовых стандартов высшего образования, поэтапного перехода от обучения, направленного на получение теоретических знаний к системе обучения, ориентированного на формирование практических навыков, высказал свое мнение в отношении поэтапного внедрения в институте концепций «Университет 4.0» и «Университет 3.0», предусматривающих тесную связь образования, науки, инноваций и результатов научных исследований с коммерческой деятельностью.
Он также остановился на вопросах, связанных с печатанием статей преподавателями, научными сотрудниками, докторантами, магистрантами и аспирантами в авторитетных международных научных журналах, обладающих высоким импакт-фактором, подчеркнул чрезмерность цитат в статьях, обратил внимание на обеспечение поэтапного внесения в международную базу данных республиканские научные журналы, рассказал о превращение института в «хаб», внедряющий международные образовательные программы в Центральной Азии.
Также он остановился на задачах усиления духовно-просветительской работы, связанных с воспитанием студенческой молодежи, внедрения комплекса мероприятий, вобравших в себя пять инициатив и направленных на создание дополнительных условий для ведения воспитательной работы. Рассказал о проделанной работе в этом направлении, подчеркнул важность осуществления поставленных целей в этой сфере.