Shoirning hayotiy-ijodiy yo‘liga bir nazar
Xalqimiz azal-azaldan she’riyatga oshno, she’rning qadrini asrlar davomida yuksaklarga ko‘targan zakiy xalq. Shu asnoda xalqimiz ichidan ham she’riyat olamining zabardast vakillari yetishib chiqqan. Mana shunday shoirlardan biri –O‘zbekiston Xalq shoiri Abdulla Oripov bo‘ladi. Bugun institutning "Yer resurslarini boshqarish" fakultetining bir guruh ijodkor, tashabbuskor talaba-yoshlari va professor-o‘qituvchilari “Adiblar xiyoboni”da o‘zbek xalqining buyuk adibi Abdulla Oripov siymosi aks etgan haykal qoshida jam bo‘lishdi. Institutning yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektori R.Choriev, “Yer resurslarini boshqarish” fakulteti dekani Sh.Narbaev, dekan muovini X.Eshova, “Yerdan foydalanish” kafedrasi mudiri A.Bobojonov, institut xotin-qizlar kengashi a’zosi Z.Hafizova, fakultet xotin qizlarlar qo‘mitasi raisi O.Ro‘ziqulova hamda professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar ishtiroki o‘tkazilgan tadbir ajoyib taassurotlarga boy tarzda bo‘lib o‘tdi. Tadbir mehmoni Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, ajoyib adabiyotshunos olim G‘ofurjon Tojiboev o‘zining ajoyib she’rlari bilan ishtirok etdi.
Tadbirda adibning zamonaviy o‘zbek adabiyoti rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi, davlat va jamoat ishlaridagi faolligi, yosh ijodkorlarni tarbiyalashdagi jonkuyarligi haqida so‘z yuritildi. Biz Abdulla Oripov deganda buyuk iste’dod egasi, yorqin siymo, ham ijodi, ham hayot yo‘li bilan ibrat bo‘lgan ustoz keladi, – deydi ajoyib adabiyotshunos olim G‘ofirjon Tojiboev. – Ustozning nomlari allaqachon xalqimizning qalbidan chuqur joy olgan. Biz Abdulla Oripov deyishimiz bilan “O‘zbekiston – Vatanim manim”, "Men nechun sevaman O‘zbekistonni?", “Birinchi muhabbatim” va boshqa ko‘plab she’rlar keladiki, ular bugun xalq hikmatlariga aylanib ketgan. Har kuni madhiya bilan uyg‘onamiz, madhiya bilan uyquga ketamiz. Yoshlarning vazifasi nima, degan savollarga shunday javob berib o‘tdi shoir.
Abdulla Oripov she’rlaridagi mazmun-mohiyatni, hikmatni chaqish kerak, kelajak avlodlarga bu bebaho merosni bus-butun yetkazish kerak. U insonning har bir she’lari chuqur falsafiylik, milliy ruh, diniy-axloqiy mezonlarga sadoqat shoir she’riyati asoslarini tashkil etadi deb aytib o‘tdi.Darhaqiqat O‘zbek xalqining milliy tiklanishi, hurfikrlilik va mustaqillik uchun kurashida Abdulla Oripov she’riyati katta o‘rin tutadi. Shoirning ijodiga she’rlariga qiziquvchi fakultetimiz iqtidorli, tashabbuskor talaba-yoshlarimiz uning she’rlarini aytishdi. Faol ishtirok etgan talabalarga O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi tomonidan shoirning she’riy tuplamlaridan sovg‘a qilishdi.

Взгляд на жизнь и творчество поэта
Народный поэт Узбекистана Абдулла Арипов поднял нашу национальную литературу на новый уровень. Его высокохудожественные и глубоко философские стихи глубоко укоренились в сердцах нашего народа. Сегодня группа преподавателей и инициативных студентов факультета управления земельными ресурсами собралась на Аллее литераторов перед памятником великому узбекскому писателю Абдулле Арипову. Проректор по работе с молодежью Р. Чориев, декан факультета управления земельными ресурсами Ш.Нарбаев, заместитель декана Х.Эшова, заведующий кафедрой землепользования А.Бобожонов, член женсовета института З.Хафизова, председатель женского комитета факультета О.Рузикулова, профессорско-преподавательский состав и студенты, а также почетный гость мероприятия член Союза писателей, великий литературовед и ученый Гофуржон Тожибоев.
В центре внимания мероприятия - большой вклад поэта в развитие современной узбекской литературы, его активное участие в государственных и общественных делах. Когда мы говорим об Абдулле Арипове, нам вспоминаются такие стихотворения, как «Узбекистан - моя родина», «За что я люблю Узбекистан?», «Моя первая любовь» и многие другие. Каждый день мы просыпаемся и засыпаем под звуки государственного гимна. Абдулла Арипов - это творец, навеки запомнившийся каждому из нас своим бесценным творчеством, пламенными строками, мудрыми мыслями. Не всем даются счастье, высота, которые были у Абдуллы Арипова. Нужно глубоко осознавать суть и значение поэзии, мыслей Абдуллы Арипова, довести это бесценное наследие до будущих поколений.
Следует отметить, что поэзия А. Арипова занимает особое место в понимании узбекским народом национальной самобытности. Его лирика, охватившая темы жизни, материнства, любви, доброты, независимости и благородства, не может не влиять на душу человека. Студентам, принявшим активное участие, Союз писателей Узбекистана подарил сборники стихов.