Hamkorlik samaralari
Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti “Qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash” fakulteti dekani U. Qoʻziyev, “Qishloq xoʻjalik mashinalari” kafedrasi mudiri K.Astanaqulov va kafedra dotsenti D.Alijanovlar “Oʻzagrotexsanoatxolding” AJ qoshidagi “Qishloq xoʻjalik mashinasozligi konstruktorlik texnologik markazi”da Janubiy Koreyaning “JEONBUKTECHNOPARK” global texnologik hamkorlik markazi menedjeri janob In Bong Kimbilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuv doirasida tomonlar bir-birlariga oʻzlari ishlayotgan muassasalarning faoliyat yoʻnalishiga oid maʼlumotlar berishdi.
Shundan soʻng janob In Bong Kim bilan oʻzaro hamkorlik masalalari muhokama etildi. Uchrashuv soʻngida “Qishloq xoʻjalik mashinasozligi konstruktorlik texnologik markazi”da JEONBUKTECHNOPARK” global texnologik hamkorlik markazi tomonidan tashkil etilgan “Portal turdagi oʻlchov-nazorat mashinasidan foydalanish” mavzusidagi oʻquv kursida “Qishloq xoʻjalik mashinalari” kafedrasining 2 nafar magistrini tinglovchi sifatida qatnashishga hamda kelgusida koreyalik hamkorlar bilan “Qishloq xoʻjalik mashinasozligi konstruktorlik texnologik markazi”da tashkil etilgan innovatsion texnoparkda qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash boʻyicha startap loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Mazkur kelishuv doirasida “QXM” kafedrasi magistrlari P. Orinbayev va S. Xaziyevlar oʻquv kursida qatnashishdi va zamonaviy oʻlchov vositalari orqali qishloq xoʻjalik mashinalarining fazodagi oʻlchamlarini aniqlash boʻyicha malakaga hamda tegishli sertifikatga ega boʻlishdi.

Декан факультета «Механизации сельского хозяйства» Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства У.Кузиев, заведующий кафедрой «Сельскохозяйственной техники» К.Д.Астанакулов и доцент Д.Алижанов провели встречу с господином Ин Бонг Ким – менеджером Южнокорейского центра глобального технологического сотрудничества «JEONBUK TECHNOPARK» в «Технологическом центре сельскохозяйственного машиностроения» при АО «Узагротехсаноатхолдинг». В ходе встречи стороны предоставили информацию о деятельности учреждений, в которых они работают.
Затем господином Ин Бонг Ким обсудил вопросы сотрудничества. В конце встречи была достигнута договоренность с будущими корейскими партнерами о реализации стартовых проектов в области механизации сельского хозяйства в инновационном технопарке, организованном в «Технологическом центре развития сельскохозяйственного машиностроения», а также договоренность по приглашению двух магистров кафедры «Сельскохозяйственной техники» в качестве слушателей на учебные курсы на тему: «Использование портальных типов координатно-измерительных машин», организованные Центром глобального технологического сотрудничества «JEONBUK TECHNOPARK» в «Центре технологического развития сельскохозяйственной техники».
В рамках этого соглашения магистры кафедры «Сельскохозяйственной техники» П. Оринбаев и С. Хазиев приняли участие в учебном курсе и получили квалификацию и соответствующие сертификаты в области измерения сельскохозяйственной техники с помощью современных измерительных приборов.