Qarshi tumanidagi Qovchin qfy.da Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Qarshi filiali huzuridagi akademik litseyida bilimlar kuni bo‘lib o‘tdi. Unda Qarshi tuman hokimligi, prokuratura, “Nuroniylar” jamg‘armasi tuman bo‘limi, Respublika MMM tuman bo‘linmasi hamda ota-onalar ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi madhiyasi yangradi. So‘z olganlar bugungi kunda o‘quvchi yoshlar uchun yaratib berilayotgan shart-sharoitlar, undan unumli foydalanishlari, bugungi kun yoshlarimiz fikr - e’tiborini ko‘proq kitob o‘qishga qaratishlari lozimligi ta’kidlandi.
Bu yerda 156 nafar o‘quvchi qabul qilinib, bugungi kunda 18 nafar malakali o‘qituvchilar faoliyat olib bormoqda. Aytish joizki, o‘qituvchilar mazkur dargohga tanlov asosida ishga qabul qilingan.
Tadbir davomida mazkur dargohda qabul qilingan sportchi o‘quvchi yoshlarning chiqishlari ham namoyish etildi. Tadbir so‘ngida tuman hokimi G‘ayrat Begaliyev talabalik guvohnomasini ham taqdim etdi.
Tadbir ko‘tarinki ruhda tashkil etildi. Tuman hokimi birinchi qabul qilingan o‘quvchi yoshlar bilan dildan suhbat olib bordi.

Новый академический лицей в Каршинском районе
В академическом лицее при Каршинском филиале Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства прошел День знаний. В мероприятии приняли участие хаким Каршинского района, прокуратура, районный отдел фонда «Нуроний», районный отдел Республиканской ГМК и родители.
На мероприятии прозвучал гимн Республики Узбекистан. Было отмечено, что создаваемые для учащихся условия должны использоваться эффективно, и что молодёжь должна уделять больше внимания чтению.
Здесь обучаются 156 учащихся и работают 18 квалифицированных преподавателей. Следует отметить, что все учителя были приняты на конкурсной основе.
На мероприятии также были представлены выступления учащихся-спортсменов. В конце мероприятия хаким района Гайрат Бегалиев вручил удостоверения учащимся.