Tajriba almashish, ijobiy yutuq va natijalarni oʼzlashtirish, amalda qoʼllashning hikmati koʼp. Zamon talabiga muvofiq yuqori texnologiyalar asosida taʼlim tizimini yoʼlga qoʼygan, dunyo universitetlari ichida yuqori reyting koʼrsatkichiga ega boʼlgan oliy taʼlim muassasalarini koʼrish, tajribalarini oʼrtoqlashish, oʼrganishning ahamiyati katta. Xuddi shu maqsadda Respublika Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirligi tizimidagi yuzga yaqin oliy oʼquv yurtlari rektorlari va filiallari direktorlarining taʼlim muassasalariga tashrifi ijobiy natija va muvaffaqiyatlarga yetaklaydi.
Bugun TIQXMMIga xuddi shunday maqsadda oliy taʼlim muassasalari rektorlari va filiallari direktorlari tashrif buyurishdi. Institutda zamon talabiga muvofiq yuqori texnologiyalarga asoslangan oʼquv xonalari, axborot resurs markazi va laboratoriyalarni koʼrib zavq-shavqqa toʼlishdi. Oʼz taʼlim muassasalarida ham bu samarali natijalarni joriy etishni niyat qilishdi. Shuningdek, zamonaviy talablarga toʼla javob beradigan klaster markazlarining ochilishi yutuqlarimiz kafolatidir.
Navbatdagi klaster markazi yaqindagina institutimizda “Tabiiy resurslarni barqaror boshqarishda raqamli texnologiyalar klasteri” АKFА Group kompaniyasi homiyligida tashkil etilgan edi. Uning ilmiy-texnik jihozlanishi va xorijiy davlatlar bilan hamkorligi masalasi albatta rektorlarning diqqat – eʼtiborini tortmasdan qolmadi. Ushbu klasterning maqsadi masofadan zondlashning zamonaviy usullari va geografik axborot tizimlardan foydalangan holda, qishloq, suv va oʼrmon xoʼjaligi, yerdan foydalanish, geodeziya va kartografiya, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlim oʼzgarishini baholash boʼyicha situatsion (vaziyatli) jarayonlarni kuzatish, nazorat qilish boʼyicha tadqiqotlar amalga oshirishdan iborat.
Institutda Yevropaning nufuzli universitetlari bilan hamkorlik doirasida koʼpgina professor-oʼqituvchilar, doktorant va magistrantlarimiz oʼtgan 15 yil davomida ushbu qishloq va suv xoʼjaligi sohasida masofadan zondlash, geografik axborot tizimlardan foydalanish boʼyicha yangi bilim va koʼnikmalarni oʼzlashtirishlariga, ularni amaliyotda qoʼllashga erishdilar.
Jumladan, 2003-yildan boshlab Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʼjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Niderlandiyaning Vaginengin universiteti bilan hamkorlikda Аtrof-muhitni muhofaza qilish (Geoaxborot tizimlari) va Аtrof-muhitni muhofaza qilish (xalqaro yer va suv resurslarini boshqarish) magistratura mutaxassisliklari boʼyicha ikki tomonlama diplom berish dasturini yoʼlga qoʼyilgani eʼtibolrga molik. Umuman olganda, xorijiy universitetlar: Vaginengin universiteti (Niderlandiya), Bonn universiteti (Germaniya), Vaynshtefan universiteti (Germaniya) bilan 194 nafar magistrantlar, jumladan 92 nafari “(Qishloq va suv xoʼjaligida) Аtrof-muhit muhofazasi” mutaxassisligi boʼyicha magistr kadrlar qilib tayyorlandi.
Hozirgi kunda magistratura bitiruvchilari Oʼzbekiston, Gollandiya, Germaniya, Shvetsiya, Slovakiya, Yaponiya, Italiya va Аvstriyaning yetakchi universitetlarida oʼz ilmiy izlanishlarini olib bormoqdalar. Ulardan Oʼzbekistonda 5 nafari fan nomzodi, 20 nafari falsafa doktori(PhD)ilmiy darajalarini olishdi. Vaginengin universiteti va TIQXMMI olimlari birgalikda oʼsimliklar indekslari asosida shoʼrlanish va tuproq degradatsiyasini baholashning yangi uslubiyatini ishlab chiqdilar.
Dunyoda ilk marotaba Sirdaryo viloyati misolida tuproq shoʼrlanishini oʼsimliklar kosmik termografiyasi usuli bilan baholashda qoʼllanildi. Doimiy izlanish va harakatda boʼlish yurt taraqqiyoti va farovonligiga xizmat qiladi. Faoliyatning ikki qanoti bor boʼlib, bu tashabbuskorlik va tashkilotchilikdir. Rektorlar institutimiz jamoasi yangi yilni yangi klaster markazi bilan kutib olganiga iqror boʼlishdi.

Ректоры вузов посетили ТИИИМСХ
Необходимо делиться опытом, изучать опыт высших учебных заведений. К положительным результатам и успеху приводят и визиты ректоров и руководителей филиалов высших учебных заведений Министерства высшего и среднего специального образования республики в учебные заведения.
Сегодня с той же целью TИИИМСХ посетили ректоры и директора филиалов высших учебных заведений. Они были рады увидеть в институте высокотехнологичные классы, информационный ресурсный центр и лаборатории. Эти эффективные результаты они намерены внедрить и в собственных учебных заведениях. Кроме того, открытие кластерных центров, полностью отвечающих современным требованиям, - залог нашего успеха.
Новый кластерный центр был недавно создан в нашем институте под эгидой AKFA Group, кластера цифровых технологий для устойчивого управления природными ресурсами. Целью данного кластера является мониторинг ситуационных процессов в сельском, водном и лесном хозяйстве, землепользовании, геодезии и картографии, экологии и охране окружающей среды, оценка изменения климата с использованием современных методов дистанционного зондирования и географических информационных систем.
За последние 15 лет многие из наших профессоров, докторантов и магистров приобрели новые знания и навыки в области дистанционного зондирования, использования географических информационных систем в области сельского хозяйства и управления водными ресурсами в сотрудничестве с ведущими европейскими университетами.
В частности, с 2003 года Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в сотрудничестве с Университетом Вагиненгина в Нидерландах начал двустороннюю дипломную программу по специальностям магистратуры в области охраны окружающей среды (географические информационные системы) и охраны окружающей среды (международное управление земельными и водными ресурсами).
Примечательно, что в зарубежных вузах прошли обучение 194 магистранта: Университет Вагиненгина (Нидерланды), Боннский университет (Германия), Университет Вайнштейна (Германия), в том числе 92 магистра по специальности «Охрана окружающей среды» (сельское и водное хозяйство).
В настоящее время магистранты проводят исследования в ведущих университетах Узбекистана, Нидерландов, Германии, Швеции, Словакии, Японии, Италии и Австрии. В Узбекистане 5 из них получили степень доктора философии (PhD), 20 - степень доктора наук. Ученые из Университета Вагиненгина и TИИИМСХ совместно разработали новый метод оценки засоления и деградации почвы на основе показателей растений.