O‘zbekiston  Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari T.Narbayeva tomonidan 2018 yil dekabr oyida tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida 2018 yil 9 noyabr kuni respublika sog‘liqni saqlash tizimidagi islohotlar natijadorligini muhokama qilish hamda mavjud muammolarni bartaraf etish va sohani izchil rivojlantirishga doir dolzarb vazifalarni belgilash bo‘yicha videoselektr majlisining bayoni (20687-xx, 13.11.2018y.) ijrosini ta’minlash maqsadida respublikada "Onalar va go‘daklar” o‘limi holatlarining oldini olish bo‘yicha institutda chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan edi.
Ushbu mavzu yuzasidan joriy yilning 8-fevralida institutda  "Onalar va go‘daklar o‘limining oldini olish bo‘yicha" davra suhbati o‘tkazildi. Ushbu davra suhbatida malakali shifokor Z.Yuldasheva va K.Abdimuminovalar hamda SXBTE va GIM fakultetining talaba qizlari va o‘qituvchilari qatnashishdi.
Z.Yuldasheva ushbu mavzu yuzasidan ma’ruza qildi. Shundan so‘ng talaba qizlar va professor-o‘qituvchilar o‘zlarining savollariga to‘liq javob olishdi.

9 ноября 2018 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел видеоселекторное совещание, посвященное анализу результатов осуществляемых реформ по развитию системы здравоохранения и определению приоритетов на будущее. Также были обсуждены вопросы охраны здоровья матерей и детей. Поручено глубоко проанализировать факторы материнской и детской смертности, разработать конкретные меры по их устранению. В связи с этим в институте был разработан план мероприятий по предотвращению смерти матерей и детей в республике.
8 февраля 2019 года в институте была проведена беседа за круглым столом на тему: «Предупреждение материнской и младенческой смертности». В круглом столе приняли участие квалифицированные врачи З. Юлдашева и К. Абдимунова, а также студентки и преподаватели факультета «Организации и управления водного хозяйства» и «Механизации гидромелиоративных работ».
З. Юлдашева выступила с докладом на эту тему. После этого студентки и преподаватели получили полные ответы на все свои вопросы.