O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning shu yilning 24 may kuni O‘zbekiston Milliy universitetida respublikamizdagi oliy ta’lim va ilmiy tadqiqot institutlari rahbarlari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda hamda Toshkent qishloq xo‘jaligi mashinasozlik zavodida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda oliy ta’lim bilan ilmiy tadqiqot institutlari va ishlab chiqarish korxonalari o‘rtasidagi integratsiyani yanada rivojlantirish masalalariga tanqidiy baho berdilar. Shu bilan birga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 31 iyuldagi PQ-4410-son “Qishloq xo‘jaligi mashinasozligini jadal rivojlantirish, agrar sektorni qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan ta’minlashni davlat tomondan qo‘llab-quvvalashga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori qabul qilindi.
Belgilangan vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsadida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida yo‘l xaritasi ishlab chiqildi. Shunga binoan suv xo‘jaligi sohasida talabalarning bilim ko‘nikmalarini yanada mustahkamlash maqsadida institutning “Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” kafedrasi tomonidan “SUVMASH” AJ hamda kafedra o‘rtasida amaliy va nazariy bilimlar integratsiyasini jadal tarzda olib borish maqsadida kafedra tashabbusi bilan GIM kafedrasi filiali ochildi. Kafedra filiali o‘quv xonasi zamonaviy axborot texnologiyalari bilan jihozlangan bo‘lib, bu yerda talabalar nazariy bilimlarga ega bo‘ladilar. Egallangan nazariy bilimlarini ular bevosita korxonaning ishlab chiqarish sexida va uning sinov laboratoriyasida amalda sinab ko‘radilar.
Tantanali tadbirda institut o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori t.f.d., i B.S.Mirzayev, “SUVMASH” AJ bosh direktorining birinchi o‘ribosari K.Z.Bakirov, t.n.d., professor Sh.U.Yo‘ldoshev, “SUVMASH” AJ bosh injeneri U.A.Muxamedovlar so‘zga chiqdilar.
“SUVMASH” AJ nasos va elektronasos agregatlarini ishlab chiqarish va ularni ta’mirlashga ixtisoslashtirilgan maxsus korxona bo‘lib, Respublikaning nasos va elektronasos agregatlariga ehtiyoji bo‘lgan barcha korxona va tashkilotlarga o‘z mahsulotlarini yetkazib bermoqdalar.
Ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan korxonada Xalqaro sifat menejmenti ISO 9001:2008 tadbiq qilingan bo‘lib, hozirgi kunda korxonada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ushbu sifat sertifikati bilan ishlab chiqarilmoqda. Korxonada ishlab chiqarilayotgan barcha mahsulotlarga O‘zstandart agentligi tomonidan muvofiqlik sertifikatlari berilgan.
Korxona O‘rta Osiyoda yagona hisoblanib, tasarrufida O‘zstandart agentligi tomonidan akkerditatsiyalangan sinov laboratoriyasiga ega bo‘lib, bu korxonada barcha ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni sinovdan o‘tishini ta’minlaydi.
Korxona tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarga nafaqat O‘zbekistonda, balki yaqin qo‘shni mamlakatlarda ham katta ehtiyoj mavjud.
Hozirgi kunda korxonada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar Rossiya Federatsiyasiga, Turkmaniston, Tojikiston va Qirg‘iziston Respublikalariga eksport qilinmoqda.
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti “Suv xo‘jaligi va melioratsiya ishlarini mexanizatsiyalash” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi talabalari ishlab chiqarish amaliyotini shu korxonada o‘tashadi hamda institutni tamomlaganlaridan so‘ng shu korxonaga ishga joylashadilar.
“Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash ” kafedrasi stajyor-o‘qituvchisi Sarvinoz Xolova axboroti

Открытие филиала кафедры механизации гидромелиоративных работ в АО «СУВМАШ»
На встрече Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзияева с руководителями высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов Республики Узбекистан в Национальном университете Узбекистана 24 мая и на Ташкентском заводе сельскохозяйственного машиностроения критически оценили проблему развития интеграции между высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими институтами, а также производственными предприятиями. Кроме того, был принят Указ Президента Республики Узбекистан от 31 июля 2019 года № ПП-4410 «О мерах по ускоренному развитию сельскохозяйственного машиностроения, государственной поддержки сельскохозяйственного сектора при обеспечении сельскохозяйственной техникой».
Для достижения поставленных целей в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства была разработана Дорожная карта. В связи с этим, для дальнейшего укрепления знаний студентов в области управления водными ресурсами по инициативе кафедры механизации гидромелиоративных работ для ускорения интеграции практических и теоретических знаний между кафедрой и ОАО «СУВМАШ» по инициативе кафедры на этом предприятии открылся ее филиал. Кабинет филиала кафедры оснащен современными средствами информационных технологий, где студенты получают теоретические знания. Полученные теоретические знания они проверяют непосредственно в производственном цехе предприятия и в его лаборатории.
На торжественном открытии филиала выступили проректор по учебной работе института, д.т.н Б.С.Мирзаев, первый заместитель генерального директора ОАО «СУВМАШ» К.З.Бакиров, д.т.н., профессор Ш.У.Юлдашев, главный инженер ОАО «СУВМАШ» У.А. Мухамедов.
АО «СУВМАШ» является специализированным предприятием, по производству и ремонту насосов и электронасосных агрегатов и поставляет свою продукцию всем предприятиям и организациям республики, нуждающимся в насосных и электронасосных агрегатах.
На предприятии с многолетним опытом был внедрен Международный менеджмент качества ISO 9001: 2008.
В настоящее время компания производит свою продукцию с таким сертификатом. На всю продукцию, производимую предприятием, агентством Узстандарт были выданы сертификаты соответствия.
Компания является уникальной в Центральной Азии и имеет в своем составе аккредитованную агентством «Узстандарт» испытательную лабораторию, которая обеспечивает тестирование всей производимой продукции предприятия.
Продукция, выпускаемая предприятием, пользуется большим спросом не только в Узбекистане, но и в соседних странах. В настоящее время продукция предприятия экспортируется в Российскую Федерацию, Туркменистан, Таджикистан и Кыргызстан.
Студенты бакалавриата Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, обучающиеся по направлению образования «Водное хозяйство и механизация мелиоративных работ», проходят стажировку на этом предприятии и после окончания учебы в институте устраиваются здесь на работу.