Prezident Murojaatnomasiga doimiy murojaat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasi 2020 yil uchun mo‘ljallangan eng muhim ustuvor vazifalar haqida bildirgan fikrlarini ayni kunlarda barcha yurtdoshlarimiz qatori talaba-yoshlarimiz ham qizg‘in o‘rganishmoqda. Joriy yilning 3-fevraldan 8-fevraliga qadar “Yer resurslarini boshqarish” fakultetida ta’lim olayotgan barcha kurslarga Prezidentimiz murojaati to‘g‘risida targ‘ibot ishlari olib borildi. Unda institutimizni Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektori R.Choriyev tomonidan tasdiqlangan jadval asosida, fakultetdagi barcha professor-o‘qituvchilar, xususan B. Xudoyorov, Sh.Narbayev, Q.Raxmonov, U.Nigmadjanov, S.Avezbayev, A.Bobojonov, A.Altiyev, I.Musayevlar hafta mobaynida auditoriyalarga Prezidentimiz murojaatnomasining asosiy mazmuni mohiyatini talabalarimiz e’tiboriga havola etishdi. Ular murojaatnomada asosan talaba-yoshlarga katta imkoniyatlar berilgani va shuningdek, ularning o‘qishi, intilishlari va bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishga alohida e’tibor berildi deb alohida ta’kidlab o‘tishdi.
Shuningdek, talabalarga 2020 yilga “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb nom berilgani hamda Murojaatnomadagi: “Ilm yo‘q joyda to‘g‘ri yo‘ldan adashish bo‘ladi, ilm, bu – bizga havodek zarur, eng katta boylik – aql-zakovat, eng katta qashshoqlik bu – bilimsizlikdir”, - degan purma’no o‘gitlarni barchamiz anglamog‘imiz darkor. Shu bilan bir qatorda murojaatnomada bugungi kunda dunyoda bo‘lib o‘tayotgan xavf-xatarlar haqida ham alohida e’tirof etildi. Yoshlarga katta imkoniyatlar berilayotgan bir davrda bu imtiyozlardan unumli foydalanish, talaba-yoshlarga kutubxonalardan foydalanish, muntazam shug‘ullanishlari aytildi. Yoshlarimizga munosib ta’lim berish, ularning ilm-fanga bo‘lgan intilishlarini ro‘yobga chiqarishimiz kerak. Shu maqsadda, maktabgacha ta’lim tizimini rivojlantirishimiz, o‘rta va oliy o‘quv yurtlarining moddiy-texnik bazasini, ilmiy va o‘quv jarayonlari sifatini tubdan yaxshilashimiz kerakligi, xalqimiz salomatligini mustahkamlash, sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish, biz uchun hayotiy muhim masaladir. Tinchlik va sog‘likni ta’minlasak, qolgan hamma narsaga erishamiz.
Darhaqiqat rejalar, harakat va faoliyat bo‘lmasa, istiqbolli rejalarni amalga oshirish mushkul. Xususan, Murojaatnomada ta’kidlab o‘tilgan alohida muhim 17 ta jihat, qabul qilinishi va qayta ishlab chiqilishi nazarda tutilayotgan 16 ta qonun, shuningdek, kodekslar, konsepsiyalar, dasturlar hamda strategiyalar – bularning barchasi ona Vatanimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligiga xizmat qiladi. Albatta, bu jarayon biz yoshlardan ulkan mas’uliyatni, tashabbuskorlikni, daxldorlikni talab etadi. Ushbu ma’ruzalar juda qiziqarli va savol-javobga boy bo‘lib o‘tdi. Mazkur davra suhbatidan talabalar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olishdi.

Постоянное обращение к Посланию Президента
Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису о важнейших приоритетах на 2020 год изучается нашими соотечественниками, а также студентами. С 3 по 8 февраля 2020 года на факультете управления земельными ресурсами для студентов всех курсов была проведена информационно-разъяснительная работа по пропаганде и разъяснению основных положений Послания Президента. В рамках графика, утвержденного проректором по работе с молодежью Р. Чориевым, профессорско-преподавательский состав факультета, в частности Б. Худоёров, Ш.Нарбаев, Қ.Рахмонов, У.Нигмаджанов, С.Авесбаев, А.Бобожонов, А.Алтиев, И.Мусаев в течение недели проводили информационно-разъяснительную работу по разъяснению основных положений Послания Президента. Они подчеркнули, что в Послании молодежи предоставляются большие возможности, особое внимание уделяется их учебе, стремлениям и содержательному отдыху.
Наука и просвещение имеют первостепенное значение для повышения интеллектуального и духовного потенциала не только молодежи, но и всего нашего общества. Великие мыслители Востока говорили: «Самое большое богатство – разум и наука, самое большое наследство – хорошее воспитание, самая большая нищета – отсутствие знаний». Стремление овладевать современными знаниями, быть просвещенными и обладать высокой культурой должно стать для всех нас жизненной потребностью. 2020 год в нашей стране Годом объявлен годом развития науки, просвещения и цифровой экономики.
Без планов, действий и деятельности многообещающие планы трудно осуществить. В частности, в Послании упоминаются 17 важных аспектов, 16 законов, которые должны быть приняты и пересмотрены, а также кодексы, концепции, программы и стратегии, которые способствуют процветанию нашей Родины и благосостоянию нашего народа. Конечно, этот процесс требует большой ответственности, инициативы и участия нашей молодежи. Во время «круглого стола» студенты получили ответы на все свои вопросы.