Azaliy do‘stlik ramzi
Ikki xalqning teran tomirlari, qon-qardoshlik rishtalari uzoq davrlarga borib bog‘lanadi. Gap o'zbek va qirg‘iz xalqlarining azaliy do‘st va hamjihatligi haqida. O‘zbekiston va Qirg‘iziston Respublikalari Prezidentlarining rasmiy muloqotlarida, faoliyatlarida ham ana shu hamkorlik va do‘stlikning ifodasi o‘z o‘rnini topayotgani sir emas.
Bugun ertalabdan buyuk yozuvchi qirg‘iz xalqining ardoqli farzandi Chingiz Aytmatovning monumenti poyida institutimiz professor o‘qituvchilari va talabalari hozir bo‘lishdi. O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi va Toshkent shahar hokimiyati vakillari bilan hamkorlikda tashkil etilgan ushbu marifiy tadbirda Yozuvchiar uyushmasi raisi, Xalq shoiri Sirojiddin Sayyid, uyushma raisi o‘rinbosari iqtidorli shoir
G'ayrat Majid, filologiya fanlari nomzodi Zuhriddin Isomiddinovlar so‘zga chiqib Chingiz Aytmatov qirg‘iz xalqi uchun qay darajada ardoqli bo‘lsa, o‘zbek xalqi uchun ham xuddi shunday ardoqli ekani borasida o‘z fikr-mulohazalari bilan so‘zga chiqishdi. So‘ngra adibning "Jamila" qissasi asosida taniqli san'atkorlar tomonidan ishlangan sahna ko‘rinishi barcha ishtirokchilarga birdek ma'qul keldi. Tadbir maroqli va mazmundor tarzda kechdi.

Символ вечной дружбы
Глубокие кровные узы двух народов уходят корнями в прошлое. Речь идет о вечной дружбе и солидарности узбекского и киргизского народов. Не секрет, что выражение этого сотрудничества и дружбы находит свое место в официальном диалоге и деятельности президентов Узбекистана и Кыргызстана.
Сегодня утром преподаватели и студенты нашего института присутствовали на мероприятии, которое было организовано у памятника великому писателю Чингизу Айтматову, внесшему большой вклад в укрепление дружеских связей между узбекским и кыргызским народами. Мероприятие организовано совместно с Союзом писателей Узбекистана и администрацией города Ташкента. В мероприятии приняли участие председатель Союза писателей Узбекистана, народный поэт Сироджиддин Сайид.
Состоявшееся при участии представителей двух братских стран мероприятие является образцом безграничного уважения и почтения к Чингизу Айтматову. Писатель своими произведениями завоевал любовь не только кыргызского народа, но и всех тюркских народов, в том числе узбекского.