Xalqaro yozgi maktab o'z faoliyatini boshladi
Joriy yilning 10 iyun kunidan boshlab Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI)da Qozoq-Nemis universiteti hamda TIQXMMI talabalari uchun xalqaro yozgi maktab o'z faoliyatini boshladi. Mazkur xalqaro yozgi maktab TIQXMMI hamda Qozoq-Nemis universiteti (QNU) talabalari uchun «Suv resurslaridan foydalanish asoslari: nazariya, amaliyot va ilmiy tadqiqotlar integratsiyasi» mavzusiga bag‘ishlangan. Kurs AQSh xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID), Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi (MOMEM), O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligining (SXV) hamkorlikdagi «Suv, ta’lim va hamkorlik» (Smart Waters) loyihasi doirasida tashkil etilgan.
Yozgi maktabda ishtirok etayotgan QNU talabalari Afg‘oniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston hamda Turkmaniston kabi mamlakatlar vakillaridir. Xalqaro yozgi maktabning asosiy maqsadi – kelgusida Markaziy Osiyo hududida qo‘llaniladigan bilim va ko‘nikmalarni QNU talabalariga yetkazish va ularning bu boradagi bilimlarini mustahkamlash, QNU va TIQXMMI talabalari o‘rtasida muloqot maydonini yaratish hamda mahalliy institutimizning ilmiy-texnik salohiyatidan foydalanishdan iborat.
O'quv mashg'ulotlari yuqori malaka va tajribaga ega bo'lgan TIQXMMI ning professorlari tomonidan nazariy, amaliy, laboratoriya va mustaqil mashg‘ulotlar ta'riqasida olib boriladi. Shuningdek, irrigatsiya va melioratsiya obyektlari, suvni tejovchi texnologiyalar o‘rnatilgan joylarda sayyor mashg‘ulotlar o‘tashlari ko‘zda tutilgan.
Umuman olganda, ikki haftalik o‘quv kursi mobaynida talabalar suv resurslarini havzalar darajasida boshqarish asoslari, irrigatsion tizimlarda oqimlarning oqish qonuniyati, gidrotexnik inshootlarning ekspluatatsion ishonchliligi va xavfsizligi, nasos stansiyalari va nasoslar ekspluatatsiyasi, suv tejovchi sug‘orish texnologiyalari singari modullar bilan tanishishadi. Ma’ruza qismidan tashqari ishtirokchilar uchun sport-madaniy tadbirlar ham tayyorlangan. Xalqaro yozgi maktab 22 iyunga qadar davom etadi.

Начала свою работу Международная летняя школа
С 10 июня 2019 года на базе Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИИМСХ) начала свою работу Международная летняя школа для студентов Казахстанско-немецкого университета и ТИИИМСХ. Эта международная летняя школа для студентов ТИИИМСХ и Казахстанско-немецкого университета (КНУ) посвящена теме «Основы управления водными ресурсами: интеграция теории, практики и научных исследований»». Курс организован Агентством США по международному развитию (USAID), Региональным экологическим центром Центральной Азии (РЭЦЦА), Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан (МВХ) в рамках проекта «Вода, образование и сотрудничество» (SMART WATERS).
Студенты КНУ, участвующие в летней школе, являются представителями таких стран, как Афганистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан. Основной целью Международной летней школы является укрепление знаний и навыков студентов КНУ, которые будут в дальнейшем применяться на территории центральноазиатского региона, создание платформы для диалога между студентами КНУ и ТИИИМСХ, а также применение научно-технического потенциала института.
Теоретические, практические, лабораторные и самостоятельные учебные занятия проводятся высококвалифицированными и опытными профессорами ТИИИМСХ. Предусмотрены проведение выездных занятий на ирригационные и мелиорационные объекты, а также на участки, где установлены водосберегающие технологии.
В целом, во время двухнедельного курса студенты ознакомятся с такими модулями, как основы управления водными ресурсами на уровне бассейнов, закономерности течения потока в ирригационных системах, эксплуатационная надежность и безопасность гидротехнических сооружений, эксплуатация насосных станций и насосов, водосберегающие технологии орошения. Для участников Международной летней школы будут организованы спортивные и культурные мероприятия. Международная летняя школа продлится до 22 июня.