Noyob va nodir iste’dod sohibi
O‘zbekiston xalq shoiri, O‘zbekiston Qahramoni Abdulla Oripov milliy adabiyotimizni yangi bosqichga ko‘targan nodir iste’dod sohibi edi. Uning yuksak badiiy, teran falsafiy she’rlari xalqimiz ko‘nglidan chuqur joy olgan. Dramalari, doston va tarjimalari, publitsistik asarlari adabiyotimiz rivojiga ulkan hissa bo‘lib qo‘shilgan. Ayni kunlarda ta’lim muassasalarida ulug‘ shoir tavalludiga va uning xotirasini abadiylashtirishga qaratilgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, uchrashuv va davra suhbatlari o‘tkazilmoqda. Bugun institutning "Yer resurslarini boshqarish" fakultetining bir guruh ijodkor iqtidorli tashabbuskor talaba-yoshlari va professor-o‘qituvchilari "Adiblar xiyoboni"da o‘zbek xalqining buyuk adibi Abdulla Oripov siymosi aks etgan haykal qoshida jam bo‘lishdi. Bu muhtasham, serviqor haykal qoshida, institutning yoshlar bilan ishlash buyicha prorektori R.Choriev, institut matbuot kotibi R.Jumaniyozov, "r resurslarini" boshqarish fakulteti dekani Sh.Narbaev, dekan muovini X.Eshova hamda tabdir mehmoni Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, ajoyib shoir ijodkor Doniyor Mirzo, professor o‘qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirokida o‘tkazilgan tadbir ajoyib taassurotlarga boy tarzda bo‘lib o‘tdi. Tadbirda adibning zamonaviy o‘zbek adabiyoti rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi, davlat va jamoat ishlaridagi faolligi, yosh ijodkorlarni tarbiyalashdagi jonkuyarligi haqida so‘z yuritildi.
– Abdulla Oripov deganda, iste’dod egasi, yorqin siymo, ham ijodi, ham hayot yo‘li bilan ibrat bo‘lgan ustoz keladi, – deydi shoir O‘zbekston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Doniyor Mirzo. – Ustozning nomlari allaqachon xalqimizning qalbidan chuqur joy olgan. Biz Abdulla Oripov deyishimiz bilan “O‘zbekiston – Vatanim manim”, "Men nechun sevaman O‘zbekistonni?",“Birinchi muhabbatim” va boshqa ko‘plab she’rlar yodga keladiki, ular bugun xalq hikmatlariga aylanib ketgan. Biror-bir davra yo‘qki, uning she’rlari yangramasa. Har kuni madhiya bilan uyg‘onamiz, madhiya bilan uyquga ketamiz. Ustoz xalqimiz qalbidan o‘zining bebaho ijodi, o‘tli satrlari, olmos fikrlari bilan o‘rin olgan ijodkor Abdulla akaga nasib etgan baxt, martaba hamma ijodkorlarga ham nasib qilavermaydi. Xo‘sh, bugun bizning shoir oldidagi vazifamiz nima? Ayniqsa, yoshlarning vazifasi nima, degan savollarga shunday javob beraman: Abdulla Oripov she’rlaridagi mazmun-mohiyatni, hikmatni chaqish kerak, kelajak avlodlarga bu bebaho merosni bus-butun yetkazish kerak. Aytish joizki, o‘zbek xalqining milliy o‘zligini anglash, mustaqillik uchun kurashlarida Abdulla Oripov she’riyati alohida o‘ringa ega. Muhabbat, ona, hayot, mehr, istiqlol, ezgulik kabi turli mavzularni qamrab olgan adib she’rlari inson qalbini larzaga solmay qo‘ymaydi.
O‘tgan yili davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan Qarshi shahri markazida Abdulla Oripov nomidagi ona tili va adabiyot fanlarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab-internat faoliyat boshladi. Maktab xiyobonida shoir haykali qad rostladi. Shuningdek, maktab negizida adibning barcha asarlari va boshqa ijodkorlar kitoblaridan iborat kutubxona va muzey tashkil etildi. Abdulla Oripov - noyob iste’dod egasi. Chuqur falsafiylik, milliy ruh, diniy-axloqiy mezonlarga sadoqat shoir she’riyati asoslarini tashkil etadi. O‘zbek xalqining milliy tiklanishi, hurfikrlilik va mustaqillik uchun kurashida Abdulla Oripov she’riyati katta o‘rin tutadi. Shuningdek, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi tomonidan faol ishtirok etgan ijodkor talabalarga shoirning kitoblaridan sovg‘a qilishdi. So‘ngra fakultet jamoasi "Toshkent" nomi bilan yuritiluvchi tarixiy muzeyga tashrif buyurib, u yerda mavjud bo‘lgan diqqatga sazovor eksponatlar bilan tanishib katta taassurotlarga ega bo‘lib qaytishdi.

Уникальный и редкий талант
Народный поэт Узбекистана, Герой Узбекистана Абдулла Арипов поднял нашу национальную литературу на новый уровень. Его высокохудожественные и глубоко философские стихи глубоко укоренились в сердцах нашего народа. Его драмы, эпосы и переводы, а также его публицистические произведения внесли большой вклад в развитие нашей литературы. В эти дни в учебных заведениях проходят духовно-просветительские мероприятия, встречи, круглые столы, посвященные творчеству великого поэта. Сегодня группа преподавателей и инициативных студентов факультета управления земельными ресурсами собралась на Аллее литераторов перед памятником великому узбекскому писателю Абдулле Арипову. Проректор по делам молодежи Р. Чориев, пресс-секретарь института Р. Джуманиязов, декан факультета управления земельными ресурсами Ш.Нарбаев, заместитель декана Х.Эшова, профессорско-преподавательский состав и студенты, а также почетный гость мероприятия член Союза писателей, поэт Дониёр Мирзо приняли участие в мероприятии, посвященном Абдулле Арипову. В центре внимания мероприятия - большой вклад поэта в развитие современной узбекской литературы, его активное участие в государственных и общественных делах.
«Абдулла Арипов - талантливый педагог, яркая личность, образец творчества и жизни», - сказал поэт Данияр Мирзо, член Союза писателей Узбекистана. Имя поэта прочно вошло в сердца нашего народа. Когда мы говорим об Абдулле Арипове, нам вспоминаются такие стихотворения, как «Узбекистан - моя родина», «За что я люблю Узбекистан?», «Моя первая любовь» и многие другие. Каждый день мы просыпаемся и засыпаем под звуки государственного гимна. Абдулла Арипов - это творец, навеки запомнившийся каждому из нас своим бесценным творчеством, пламенными строками, мудрыми мыслями. Не всем даются счастье, высота, которые были у Абдуллы Арипова. Нужно глубоко осознавать суть и значение поэзии, мыслей Абдуллы Арипова, довести это бесценное наследие до будущих поколений. Следует отметить, что поэзия А. Арипова занимает особое место в понимании узбекским народом национальной самобытности. Его лирика, охватившая темы жизни, материнства, любви, доброты, независимости и благородства, не может не влиять на душу человека.
По инициативе главы государства в центре города Карши начала действовать Специализированная школа-интернат имени Абдуллы Арипова. При ней открыты музей и библиотека, в которой собраны все произведения А. Арипова и книги других писателей. Это знак особого уважения творчеству поэта. Абдулла Арипов - уникальный талант. Глубокий философский, национальный дух, верность религиозным и моральным критериям - основа поэзии поэта. Поэзия Абдуллы Арипова играет важную роль в борьбе узбекского народа за национальное возрождение, свободу мысли и независимость. Коллектив факультета посетил исторический музей «Ташкент», ознакомился с интересными экспонатами и получил массу впечатлений.