Magistrlik dissertatsiya himoyasi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 2-martdagi 36-son qarori bilan tasdiqlangan “Magistratura to‘g‘risida”gi Nizomiga hamda institut rektorining 2019-yil 28-oktabrdagi “Magistrlik dissertatsiyalarining mavzulari, ilmiy rahbarlari va iimiy maslahatchilarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 1015 a/f-sonli buyrug‘iga asosan joriy yilning 10 iyun kuni “Suv energiyasi va nasos stansiyalaridan foydalanish” kafedrasi 5A450402-“Nasos stansiyalaridan va qurilmalaridan foydalanish va tashxisi”, 5A450101-“GES qurilishi va ulardan foydalanish” mutaxassisliklari magistrantlarining dissertatsiya himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Magistratura bo‘limi boshlig‘i prof. A.Yangiev magistrantlarga o‘zining samimiy tilaklarini bildirib tadbirni ochib berdi. Magistrlik dissertatsiya ishi bo‘yicha yakuniy Davlat attestatsiyasiga “Chirchiq GESlar kaskadi” UK direktori A.A.Shadmanov raislik qildi. Shuningdek “Gidromaxsusqurilish” AJ bosh direktori K.Sh. Fatillaev,  Gidromaxsusqurilish” AJ bo‘lim boshlig‘i S.Y. Sottiqulov, va “Suv energiyasi va nasos stansiyalaridan foydalanish” kafedrasi mudiri prof. D.R.Bazarov,  professor-o‘qituvchilaridan prof.R.R.Ergashev va   S.K.Xidirovlar magistrantlarining ishlarini e’tirof etib o‘zlarining tavsiya va maslahatlarini berdi.

Защита магистерских диссертаций
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении положения о магистратуре» № 36 от 2 марта 2015 года и приказом ректора института № 1015 а/ф от 28 октября 2019 года «Об утверждении тем магистерских диссертаций, научных руководителей и научных консультантов» 10 июня 2021 года на кафедре использования водной энергии и насосных станций проведена защита магистерских диссертаций по специальностям 5А450402- «Эксплуатация и диагностика насосных станций и оборудования», 5А450101 - «Строительство и эксплуатация гидроэлектростанций».
Мероприятие со вступительным словом открыл начальник отдела магистратуры профессор А.Янгиев. Председателем итоговой государственной аттестации по защите магистерских диссертаций был директор УП «Каскада Чирчикских ГЭС» А.А. Шадманов. Свои рекомендации и советы по магистерским диссертациям дали Генеральный директор АО «Гидромахсускурилиш» Фатиллаев Кахрамон Шаропович, начальник отдела АО «Гидромахсускурилиш» С.Соттикулов, заведующий кафедрой использования водной энергии и насосных станций профессор Д.Р. Базаров, профессор Р.Р. Эргашев и С.К. Хидиров.