Abdulla Oripov tug‘ilib o‘sgan “Nekuz” qishlog‘iga tashrif
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 24-avgustdagi “Atoqli adiblar va mutafakkirlarimiz ijodiy merosini yoshlar o‘rtasida targ‘ib qilish hamda adiblar xiyobonidan samarali foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 502-son qarori ijrosi yuzasidan TIQXMMI Qarshi filiali direktori Z.Muqimov hamda filial professor-o‘qituvchilari joriy yilning 12-fevral kuni Abdulla Oripov nomidagi ijod maktabiga, hamda shoir tug‘ilib o‘sgan Koson tumanidagi Nekuz qishlog‘iga tashrif buyurdi. Tashrif davomida shoirning ota-bobolari, qarindosh urug‘lari mangu qo‘nim topgan qabriston ziyorat qilindi.
Shoir tug‘ilib o‘sgan xonadonga va uy muzeyiga tashrif buyurildi. Shoirning yaqin qarindoshlari bilan samimiy muloqot qilindi. Tashrif davomida Abdulla Oripov tahsil olgan Koson tumanidagi 44 maktabga ham borildi. Maktabda shoirga atab tayyorlangan muzey eksponatlari bilan ham tanishildi. Tashrifda shoir tomonidan qurdirilgan 90 - maktabga ham tashrif amalga oshirildi. Tashrif davomida shoirning ijodiy merosini Yoshlar, shu jumladan talabalar o‘rtasida keng targ‘ib qilish, ularning adabiyotga qiziqishlarini yanada oshirish, bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Посещение села Некуз, где родился и вырос Абдулла Арипов
Во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 502 от 24 августа 2020 года «О мерах по популяризации творческого наследия известных писателей и мыслителей среди молодежи и эффективному использованию Аллеи литераторов» 12 февраля 2021 года директор Каршинского филиала ТИИИМСХ З.Мукимов, профессорско-преподавательский состав филиала посетили школу творчества имени Абдуллы Арипова, а также село Некуз Касанского района, где родился и вырос поэт. В ходе визита они посетили кладбище, где похоронены предки и родственники поэта.
Они посетили дом, где родился и вырос поэт, дом-музей. Состоялся душевный разговор с близкими родственниками поэта. В ходе визита посетили школу № 44 Касанского района, где учился Абдулла Арипов. Они также ознакомились с музейными экспонатами, посвященными поэту. Во время визита была также посещена построенная поэтом 90-я школа. Основная задача посещения - популяризация творческого наследия поэта среди молодежи, в том числе студенческой, повышения их интереса к литературе.