Jinoyat – insoniylikka xiyonat
2021-yil 13-yanvar kuni soat 10.00 da Institut Xotin-qizlar kengashi raisi boshchiligida "Suv xoʼjaligini tashkil etish va boshqaruv" fakulteti xotin-qizlar kengashi raisi R.T.Kodirova, Ingliz tili kafedrasi professor-oʼqituvchilari hamkorligida "Firibgarlik jinoyati - dolzarb muammo" mavzusida maʼnaviy -maʼrifiy uchrashuv oʼtkaziladi. Tadbirda Oʼzbekiston Respublikasi Ichki Ishlar Vazirligi huzuridagi Tergov departamenti kadrlar boʼlinmasi boshligʼi Valixonov Otabek Hamza oʼgʼli Oʼzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti katta tergovchisi Аsraev Umidjon Mamaraim oʼgʼli qatnashdilar.
Tadbirni institutimiz Yoshlar bilan ishlash buyicha prorektori Ruzimurat Kungratovich Choriev kirish soʼzi bilan ochib, mamlakatimizda sud-huquq tizimi hamda huquqni muhofaza qilish tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, oʼzgarishlar, fuqarolarning huquqlarini davlat tomonidan muhofaza etilishi borasida amalga oshirilayotgan tizimli ishlar xususida toʼxtalib oʼtdilar. Mutaxassislar tomonidan Firibgarlik jinoyatining vujudga kelish jarayoni, ushbu illatning yil sayin oshib borish dinamikasi, qaysi sohalarda ushbu jinoyatning oshib borishi hamda firibgarlik jinoyatidan saqlanish borasida mazmunli maʼruza qilindi. Tadbir qizgʼin savol-javoblar asosida boʼlib oʼtdi.

Преступление против человечества
3 января 2021 года в 10.00 под руководством председателя женского совета института, председателя женского совета факультета организации водного хозяйства и управления Р.Т.Кодировой совместно с профессорско-преподавательским составом кафедры английского языка состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Мошенничество - актуальная проблема». В мероприятии принял участие начальник отдела кадров Следственного управления Министерства внутренних дел Республики Узбекистан Валиханов Отабек Хамза углы, старший следователь Следственного управления МВД Республики Узбекистан Асраев Умиджон Мамараим углы.
Мероприятие со вступительной речью открыл проректор по делам молодежи Рузимурат Кунгратович Чориев, который рассказал о реформах и изменениях в судебной и правоохранительной системе страны, о системной работе, проводимой государством по защите прав граждан. Эксперты подробно рассказали о процессе мошенничества, динамике его роста из года в год, в каких сферах растет это преступление и как избежать мошенничества.