Irrigatsiya va melioratsiya ob’ektlarida ilmiy kuzatuv
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 11 avgustdagi “Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida suv resurslaridan samarali foydalanish va yerlarning meliorativ holatini yaxshilash bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4801 - sonli qarori bo‘yicha hozirgi kunda Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining irrigatsiya va melioratsiya ob’ektlarida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Qarorda keltirilgan topshiriqlar doirasida irrigatsiya va melioratsiya ob’ektlarini qurish va rekonstruksiya qilish loyihalariga Ilmiy texnik xulosa berish hamda ishni bajarish jarayonida kuzativ ishlarini olib borish bo‘yicha Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti bilan va “Sirdaryosuvqurilishinvest” va “Jizzaxsuvqurilishinvest” Davlat muassasalari o‘rtasida shartnomalar imzolangan bo‘lib, institutning professor-o‘qituvchilari, ilmiy xodimlari, doktorantlari, magistrlari va talabalari shartnomalarning bajarilishida ishtirok etishmoqda. 2021 yilning 11-12 sentyabr kunlari Irrigatsiya va melioratsiya kafedrasi dotsentlari Mamataliyev A.B. va Bortirov Sh.Ch rahbarligida kafedra mustaqil tadqiqotchisi Yulchiyev D.G., tayanch doktorant Mardiyev Sh.H. va stajyor-tadqiqotchi Malikov E.N. lar Sirdaryo viloyatidagi qurish va rekonstruksiya ishlari olib borilayotgan irrigatsiya va melioratsiya obyektlariga navbatdagi tashrifni amalga oshirdilar.
Tashrif davomida rekonstruksiya ishlari olib borilayotgan Sardoba tumanidagi ЦК-6а, ЦК-6а-1, K-7-8, K7-8-2-1, 4-K-3, 7-K-3, Oqoltin tumanidagi 10-K-2, 17-K-1, 17-K-2, 17K-1-1 kollektorlarida kuzatuv ishlari amlga oshirildi. Bu jarayonda “Sirdaryosuvqurilishinvest” Davlat muassasasi bosh muhandisi Jalilov S., har bir ob’ektning texnik nazoratchilari va qurilish tashkiloti xodimlari ishtirok etdilar. Kuzatuv ishlari vaqtida ba’zi kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi, bu kamchiliklarni bartaraf qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar, maslahatlar berildi. Shu bilan birgalikda institut professor-o‘qituvchilari tomonidan kollektor tarmoqlarini rekonstruksiya qilish bo‘yicha master-klass o‘tib berildi. O’bektlarda rekonstruksiya ishlari tugagunga qadar ilmiy kuzativ ishlari davom ettiriladi.

Научное наблюдение за ирригационными и мелиоративными сооружениями
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан № ПП-4801 от 11 августа 2020 года «О неотложных мерах по эффективному использованию водных ресурсов и улучшению мелиоративного состояния земель в Джизакской и Сырдарьинской областях» в Джизакской и Сырдарьинской областях ведутся большие работы по ирригационным и мелиоративным сооружениям.
В рамках поставленных задач подписаны соглашения между Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства и государственными учреждениями «Сырдарёсувкурилишинвест» и «Джизаксувкурилишинвест» по предоставлению научно-технических заключений по вопросам строительства и реконструкции ирригационных и мелиоративных объектов, в выполнении которых задействованы профессорско-преподавательский состав, научные сотрудники, докторанты, магистры и студенты института.
Мониторинговые работы проводились на коллекторах 10-К-2, 17-К-1, 17-К-2, 17К-1-1 в Околтинском районе, в Сардобинском районе - на коллекторах ЦК-6а, ЦК-6а-1, К-7-8, К7-8-2-1, 4-К-3, 7-К-3. В работе приняли участие главный инженер Сырдарьевкурилишинвеста Джалилов С., технические инспекторы каждого объекта и сотрудники строительной компании. В ходе мониторинга были выявлены недостатки, даны инструкции и рекомендации по их устранению. Кроме того, профессорско-преподавательский состав института провел мастер-класс по реконструкции коллекторных сетей. Научные наблюдения на объектах будут продолжаться до завершения реконструкции.