Memorandum doirasidagi ilmiy seminar
Bugun Ispaniyaning Liyeda universiteti, "O‘rta asr tadqiqotlari” va "O‘rta asrlarda irrigatsiya va qishloq xo‘jaligi" ilmiy-tadqiqot guruhlari va institutimizning "Gumanitar fanlar" kafedrasi bilan hamkorlikda xalqaro ilmiy seminar boshlandi. O‘rta asrlarda Andalusiyada barcha sohalar kabi musulmon irrigatsiya tizimlari ham san’at darajasiga ko‘tarilgandi.
Irrigatsiya va qishloq xo‘jaligi madaniyatlari va qadriyatlari doirasida ushbu ikkita uzoq makonning bir xil muammolarni qanday hal qilganligini solishtirish bugungi kun uchun ham foydali bo‘ladi. Ushbu ilmiy seminar Leida Udl universiteti (Kataloniya, Ispaniya) va TIQXMMI o‘rtasida imzolangan memorandum doirasida tashkil etildi.
Ilmiy seminarni Leida universitetit Xalqaro aloqalar va hamkorlik bo‘yicha vitse-kansler Antoni Grannoller ochib berdi. Unda San’at fakulteti dekani Karme Figuyerola ham bugungi anjumanning katta ahamiyatga ega ekanligini ta’kidlab o‘tdilar. Birlashgan o‘rta asrlar tadqiqot markazi direktori Flosel Sabate bugungi majlisda moderatorlik qildi. “Gumanitar fanlar” kafedrasi mudiri Sh.M. O‘ljayeva “Amir Temur davrida irrigatsiya tizimlarining rivojlanish holati”, Xelena Kirchner “Sharqiy Andalus orollaridagi kichik hajmli sug‘orish tizimlari (Balear orollari, 10-13 asrlar), TIQXMMI tayanch doktoranti Muazzam Mahmudova “Temuriylar davrida sug‘orish inshootlari” mavzusida ma’ruza qildilar. Seminarda jami 40 dan ziyod professor-o‘qituvchilar ishtirok etdilar. 2021-yil 14-aprel kuni xalqaro ilmiy seminar o‘z ishini davom ettiradi.

Научный семинар в рамках меморандума
Сегодня в Университете Льеды, Испания в сотрудничестве с кафедрой гуманитарных наук ТИИИМСХ и научно-исследовательскими группами «Исследования Средних веков» и «Ирригация и сельское хозяйство Средних веков» стартовал Международный научный семинар. Этот научный семинар был организован в рамках меморандума, подписанного между Университетом Лейда-Удл (Каталония, Испания) и TИИИМСХ.
Семинар открыл Энтони Гранноллер, проректор по международным отношениям и сотрудничеству Лейдского университета. Декан факультета искусств Карме Фигуэрола также подчеркнула важность данной конференции. Модератором семинара выступил Флозель Сабате, директор Объединенного центра исследований средневековья.
Заведующая кафедрой гуманитарных наук Ш.М. Улжаева прочитала доклад на тему «Состояние развития ирригационных систем в период правления Амира Темура», Хелена Киршнер доклад на тему «Малые ирригационные системы на Восточных Андалусских островах (Балеарские острова, 10-13 вв.), Муаззам Махмудова, докторант ТИИИМСХ, доклад на тему «Ирригационные сооружения в период Тимуридов». В семинаре приняли участие более 40 преподавателей. Международный научный семинар продолжится 14 апреля 2021 года.