Zamonaviy raqamli nivelirlar Leica Sprinter 250M qo‘llanilishi bo‘yicha trening mashg‘ulotlari
Yildan-yilga zamonaviy, dasturiy ta’minotli texnikalar rivojlanib bormoqda. Bu esa har bir sohaning rivojiga o‘zining hal qiluvchi hissasini qo‘shadi. So‘nggi yillarda yuqori aniqlikdagi nivelirlarning yangi turi – elektron raqamli nivelirlar amalda keng qo‘llanilmoqda. Bu esa shu soha mutaxassislari uchun ko‘plab qulayliklar yaratib berdi. An’anaviy nivelirlardan raqamli nivelirlar elektronika bilan jihozlanganligi va maxsus ish dasturlari bilan ta’minlanganligi bilan farq qiladi. Bu esa dala o‘lchash ishlarini va natijalarini ishlab chiqish jarayonlarini avtomatlashtirish imkonini beradi.
2019 yil 10-11 dekabr kunlari Respublikamizning barcha viloyatlari irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari xodimlari va institutimiz professor-o‘qituvchilari uchun Yevropa Ittifoqining “O‘zbekistonning qishloq hududlarida suv resurslarini barqaror boshqarish” dasturi, “Texnik salohiyatni mustakamlash” loyihasi rahbari Ulugbek Islamov, Malika Ikramova va “Gidromelioratsiya” fakulteti dekani Alisher Fatxulloev tashabbusi bilan institumizning G-o‘quv binosi 4-ma’ruzalar zalida zamonaviy raqamli nivelirlardan (Leica Sprinter 250M) foydalanish, uni amaliyotda qo‘llash bo‘yicha malaka oshirish kursi tashkil qilindi. Ushbu ikki kunlik kurs davomida havza boshqarmalari xodimlari va o‘qituvchilarga “Leica” kompaniyasi xodimi Rajeev Nayak raqamli nivelirlarni ishlatish va undagi imkoniyatlarni amalda qo‘llashni tushuntirib berdi. Kursning ikkinchi kuni tinglovchilar institutimiz xududida nivelirdan foydalanishni amalda o‘rgandi. Ular zamonaviy raqamli nivelirlardan foydalanish, o‘lchov ishlarining aniqligi va unga ketadigan vaqtning tejalishi hamda undagi imkoniyatlar yuqori ekanligiga amin bo‘lishdi. Ishtirokchilar mutaxassislar tomonidan berilgan ma’lumotlarini kurs yakunida muvaffaqiyatli tamomlaganliklari uchun loyiha rahbari Ulugbek Islamov va institutimiz rektori tomonidan sertifikatlar topshirildi.

Учебные занятия по использованию современных цифровых нивелиров Leica Sprinter 250M
Современное программное обеспечение развивается из года в год. Это способствует развитию каждого отрасли. В последние годы широко используется новый тип нивелиров высокой четкости - цифровые нивелиры. Они создают большие преимущества для специалистов в этой области. В отличие от традиционных нивелиров, цифровые оснащены электроникой и специальным программным обеспечением. Это позволит автоматизировать полевые измерения и обработку их результатов.
10-11 декабря 2019 года в 4-м лекционном зале учебного корпуса «Г» по инициативе декана факультета гидромелиорации Алишера Фатхуллоева, руководителей проекта «Укрепление технического потенциала» в рамках Программы Европейского Союза «Устойчивое управление водными ресурсами в сельских местностях в Узбекистане» Улугбека Исламова, Малики Икрамовой для профессорско-преподавательского состава института и сотрудников бассейнового управления ирригационных систем всех регионов республики были организованы учебные курсы по использованию и применению современных цифровых нивелиров Leica Sprinter 250M.
Сотрудник компании «Leica» Ражеев Наяк рассказал представителям бассейнового управления и профессорско-преподавательскому составу как правильно использовать цифровые нивелиры для производства и технических возможностях современных цифровых нивелиров. После успешного окончания обучения участникам были вручены сертификаты о прохождении курса.