Tanlov g'oliblari taqdirlandi
BMT Bosh assambleyasining 2007 yil 18 dekabrdagi rezolyusiyasiga asosan 15 oktabr – Xalqaro qishloq ayollari kuni deb e’lon qilingan va ushbu sana 2019 yildan buyon mamlakatimizda keng nishonlanib kelinmoqda.
Ushbu sana respublikamizda xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning ijtimoiy-siyosiy va ishlab chiqarishdagi ulushini oshirish, munosib mehnat va yashash sharoitlarini yaratish maqsadida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlarga hamohangdir.
Shuni inobatga olgan holda, 15 oktabr – Xalqaro qishloq ayollari kuni munosabati bilan Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida “Tomorqa maydonlaridagi ekinlarni sug‘orishda suvdan samarali foydalanish” tanlovi g‘oliblarini rasmiy taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi hamda Suv resurslarini boshqarish milliy loyihasi hamkorlikda joriy yilning iyun oyida “Tomorqa maydonlaridagi ekinlarni sug‘orishda suvdan samarali foydalanish” mavzusida tanlov e’lon qilgan edi. Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi tomonidan moliyalashtirilgan tanlovda mamlakatimizning turli hududlaridan 100 nafardan ziyod xotin-qizlar ishtirok etdilar.
Ular tomorqada suvni tejash, sug‘orishning tejamkor va innovatsion usullaridan foydalanish bo‘yicha o‘z takliflarini, amalga oshirgan ishlarini foto yoki video shaklda tanlov hay’atiga jo‘natdilar.
Hakamlar barcha ishlarni adolatli ko‘rib chiqib, turli nominatsiyalar bo‘yicha 30 nafardan ziyod g‘olib va sovrindorlarni aniqladi.
- O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilib, ko‘p joylarda bo‘lganman. O‘zbek qishloq ayollarining turmushi, mehnat sharoitlarini kuzatganman, - deydi Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligining O‘zbekistondagi vakili Gyobel-Byosh Raxel xonim. - Ularning mamlakat qishloq va suv xo‘jaligida sohasidagi mehnatlari tahsinga sazovor. Ayniqsa, qishloq joylarda ayollarning uy xo‘jaligida suvni tejaydigan usullardan foydalanishayotgani menda katta taassurot qoldirdi. Umid qilamanki, aynan suvni tejaydigan texnologiyalarni keng qo‘llash bo‘yicha islohotlarda bundan keyin ham xotin-qizlar faol ishtirok etadilar.

Награждены победители конкурса
Впервые Международный день сельских женщин отмечался 15 октября 2008 года. В резолюции 62/136 Генеральной Ассамблеи от 18 декабря 2007 года, официально объявившей этот день, признается «важнейшая роль сельских женщин, в том числе женщин, принадлежащих к коренным народам, и их вклад в ускорение развития сельского хозяйства и сельских районов, повышение продовольственной безопасности и искоренение нищеты в сельских районах».
Эта дата созвучна осуществляемым в республике системным реформам в целях всесторонней поддержки женщин, повышения их социально-политической активности, создания достойных условий труда и жизни.
15 октября – в связи с Международным днем сельских женщин в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства состоялась официальная церемония награждения победителей конкурса «Эффективное использование воды для полива сельскохозяйственных культур на приусадебных участках».
Министерство водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с национальным проектом управления водными ресурсами в Узбекистане в июне текущего года объявило конкурс на тему «Эффективное использование воды для полива сельскохозяйственных культур на приусадебных участках». В конкурсе, финансируемом Швейцарским агентством по развитию и сотрудничеству, приняли участие более 100 женщин из разных регионов страны.
Они направили в жюри конкурса свои предложения, выполненные работы по экономии воды на приусадебном участке, использованию экономичных и инновационных методов орошения.
Жюри определило более 30 победителей и призеров в различных номинациях. На мероприятии победителям конкурса были вручены подарки.