Ilmiy tadqiqot natijalari
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti rektori 142 x/c sonli buyrug'ini bajarish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Inovatsion rivojlanish vazirligi bilan tuzilgan KX-A-KX-2018-297-sonli shartnomaga asosan "Xorazm vohasi (Xorazm viloyati va QQRning janubiy tumanlari)ning sug'oriladigan yerlarini gidromodul rayonlashtirish va g'o'zaning Ilmiy asoslangan sug'orish tartiblarini ishlab chiqish mavzusidagi Davlat grantining 2019 - yil yakuniy natijalarni olish uchun tajriba dalalariga xizmat safari tashkil etildi.
Xizmat safari chog'ida tajriba dalalariga ekilgan g'o'za dalalariga borib fermer xo'jaligi rahbarli bilan birgalikda ilmiy ishlar natijalari olindi. Xorazm viloyati Shovot tumanida joylashgan "Ergash Ro'zimov" fermer xo'jaligidagi tajriba dalasi jami 7 gektar bo'lib 33 sentnerdan paxta hosili olindi. Fermer xo'jaligi tumanda paxta rejasini ortiqi bilan bajardi va yuqori hosildorlikga erishdi. Undan tashqari tajriba dalalaridan so'nggi tuproq namunalari olib kelindi.

Результаты научных исследований
С целью выполнения приказа ректора Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства № 142 х/ с, а также на основании подписанного соглашения с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан № KX-A-KX-2018-297 была организована служебная командировка для получения окончательных результатов по Государственному гранту на тему «Гидромодульное районирование орошаемых земель в Хорезмском оазисе (Хорезмская область и южные районы Республики Казахстан) и разработка научно обоснованных процедур полива хлопчатника».
Совместно с руководителем фермерского хозяйства во время командировки были получены результаты научных исследований. На экспериментальном поле фермерского хозяйства «Эргаш Рузимов», расположенного в Шовотском районе Хорезмской области, было собрано 33 центнера хлопка. Ферма выполнила план сбора хлопка в районе и достигла высоких урожаев. Кроме того, с экспериментальных полей были привезены образцы почв.