Ma’lumki, fevral oyi bu chinakam ma’noda go‘zal va g‘azal oyidir, desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Chunki dunyo badiiy adabiyotida ikkita gigant siymo hazrat Navoiy va Boburning tavalludlari munosabati bilan she’rxonlik kechalari tashkil etilishi har yili an’ana tusini olgan.
O‘tgan hafta butun Respublikamiz bo‘yicha navoiyxonlik tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lsa, ayni kunlarda Zahiriddin Muhammad Bobur nomi bilan bog‘liq ma’rifiy kechalar tashkil etilmoqda.
Xuddi shu maqsadda institutimizning 2-TTJda “Boburning bebaho badiiyati” mavzuida davra suhbati o‘tkazildi. Unda filologiya fanlari nomzodi Rahimboy Djumaniyazovning mazmundor suhbati va “Notiqlik san’ati akademiyasi” ta’lim muassasasining iqtidorli tinglovchilaridan Shuhrat Islomovning chiqishi talabalarda so‘z san’atiga zavq uyg‘otdi.
Tadbirda GIM fakulteti ma’naviyat va ma’rifat ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari Ortiq Ro‘ziboyev, 2-TTJ tarbiyachi pedagogi, psixolog Dilorom Sa’dullayeva, GTQ fakulteti ma’naviyat va ma’rifat ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari Azim Azimov, GIM fakulteti “Gumanitar fanlar” kafedrasi assistenti Bahriddin Muqimovlar ishtirok etishdi.
O‘rta asr Sharq madaniyati, adabiyoti tarixida o‘ziga xos o‘rin egallagan adib bo‘lish bilan birga yirik davlat arbobi va sarkardalik faoliyati bilan alohida ajralib turgan siymolardan biri Zahiriddin Muhammad Boburdir. Bobur keng dunyoqarashi va mukammal aql-zakovati bilan Hindistonda Boburiylar sulolasiga asos solib, bu mamlakat tarixida davlat arbobi sifatida nomi qolgan bo‘lsa, serjilo o‘zbek tilida yozilgan «Boburnoma» asari bilan jahonning mashhur tarixnavis olimlari qatoridan ham joy oldi.
Uning nafis g‘azal va ruboiylari turkiy she’riyatining eng nodir durdonalari bo‘lib, «Mubayyin» («Bayon etilgan»), «Xatti Boburiy», «Harb ishi», Aruz haqidagi risolalari esa islom qonunshunosligi, she’riyat va til nazariyasi sohalariga munosib hissa bo‘lib qo‘shildi.
Bobur hayoti va ijodiyoti bo‘yicha viktorina savollariga javob berib turli xil kitoblarni yutib olgan talabalardan Abduraimov Abdunabi, G‘aybulloyev Boburjon, Tolibov Avazlar barchaga o‘rnak bo‘lishdi.

Художественность Бобура
Как вы знаете, февраль - прекрасный и поэтический месяц. Вот почему каждый год в день рождения двух великих деятелей мировой художественной литературы Навои и Бабура организуются поэтические вечера.
На прошлой неделе по всей Республике прошли мероприятия, посвященные творчеству Алишера Навои, сегодня же проходят просветительские вечера, связанные с именем Захириддина Мухаммеда Бабура.
С этой же целью в институтском общежитии № 2 был проведен круглый стол на тему: «Бесценное искусство Бабура». Содержательная беседа кандидата филологических наук Рахимбоя Джуманиязова и одного из талантливых слушателей образовательного учреждения «Академии художеств» Шухрата Исламова заставила студентов насладиться искусством слова.
В мероприятии приняли участие заместитель декана по духовной и просветительской работе факультета «Механизации гидромелиоративных работ» Ортик Рузибаев, воспитатель-педагог, психолог общежития № 2 Дилором Саъдуллаева, заместитель декана по духовной и просветительской работе факультета «Гидротехническое строительство» Азим Азимов, ассистент кафедры «Гуманитарные науки» факультета «Механизации гидромелиоративных работ» Бахриддин Мукимов.
Захир-ад-дин Мухаммад Бабур - узбекский и индийский правитель, прославленный полководец, политик и общественный деятель, основатель государства Великих Моголов в Индии, писатель, поэт. Его рубаи (лирические четверостишия) восхищают и вдохновляют многих людей и сегодня. Ему принадлежит одно из самых известных в мировой литературе восточных произведений «Бабур-наме». «Бабур-наме» - это личные дневники Бабура, которые он вел на протяжении всей жизни, собранные в одно произведение самим Бабуром. «Бабур-наме» - это не только описание личной жизни автора, но и ценный источник по изучению истории, культуры, быта народов, флоры и фауны тех областей, которые посещал Бобур.
Студенты Абдураимов Абдунаби, Гайбуллоев Бобуржон, Толибов Аваз, ответившие на вопросы викторины о жизни и творчестве Бабура, были награждены книгами, тем самым показав пример для всех.
Информация ассистента кафедры «Гуманитарные науки» факультета «Гидромелиорации» Бахриддина Мукимова.