Xalqaro "Yozgi maktab” o‘z ishini onlayn shaklda boshladi
O‘zaro manfaatga asoslangan hamkorlikdagi faoliyat soha taraqqiyotiga xizmat qilishi aniq. Ilm-fanning rivojini ta’minlaydigan mezon ham xuddi shu bilandir. Har qanday sohaning rivojlanish manbai, ilmiy asosi nazariya, amaliyot va ilmiy tadqiqotlar integratsiyasi bilan bog‘liq bo‘lishini davr taqozo qilayotgani sir emas. Busiz maqsad to‘la-to‘kis amalga oshmaydi. Xuddi shu maqsadda bugun Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida Alma-ati shahrida joylashgan Qozog‘iston-Nemis universiteti (KNU) hamda TIQXMMI magistratura bosqichi talabalari uchun mo‘ljallangan “Suv resurslarini boshqarish asoslari: nazariya, amaliyot va ilmiy tadqiqotlar integratsiyasi" mavzusida “Xalqaro yozgi maktab” o‘z ishini onlayn shaklda boshladi. Xalqaro yozgi maktab ham tinglovchilari Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlaridan bo‘lgan, shu jumladan, Afg‘onistonlik talabalarni o‘z ichiga oladi. Mazkur o‘ziga xos xalqaro yozgi maktabning maqsadi quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
- talabalarning keyinchalik, Markaziy Osiyo mintaqasi hududida qo‘llanadigan bilimlari va ko‘nikmalarini mustahkamlash;
- KNU va TIQXMMI talabalari o‘rtasida dialog uchun platforma yaratish, hamda;
- Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining ilmiy-texnik potensialidan mintaqaviy salohiyatni rivojlanishda foydalanish.
Bugungi tantanali tadbir xalqaro yozgi maktabning ochilishi bilan birga yana bir quvonchli voqea, TIQXMMIda “Suv resurslarini integral boshqarish (SRIB)” laboratoriyasini ochilishiga bag‘ishlandi. Bu yil qatorasiga uchinchi marta (afsuski, koronavirus pandemiyasi sharoiti tufayli birinchi marta onlayn shaklda) o‘tkazilayotgan xalqaro yozgi maktab ham, nafaqat O‘zbekiston, balki mintaqa uchun ham nodir hisoblanadigan yangi SRIB laboratoriyasi ham TIQXMMIning “Suv ta’lim va hamkorlik (SMART WATER)” loyihasi bilan hamkorligi natijasi hisoblanadi. Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi va O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi hamkorligida amalga oshirilayotgan “Suv ta’limi va hamkorlik (SMART WATER)” loyihasi AQShlari xalqaro hamkorlik agentligi (USAID) tomonidan moliyaviy jihatdan qo‘llab quvvatlangan.
Xalqaro yozgi maktabni ochilishiga bag‘ishlangan tantanali tadbirda TIQXMMI rektori prof. U.Umurzakov, AQShning O‘zbekistondagi muxtor va favqulodda elchisi Deniel Rozenblyum, O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari V.Axmadjonov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining o‘rinbosari U.Begimqulov, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi ijrochi direktori Z.Maxmudov, KNU va TIQXMMI olimlari va talabalari ishtirok etdilar. Tantanali tadbirdagi so‘zida TIQXMMI rektori prof. U.Umurzaqov ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 7 fevraldagi PF-4947-sonli “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi Farmonida belgilangan Oliy ta’lim tizimida xalqaro hamkorlik aloqalarini kuchaytirish borasidagi vazifalarning ijrosi o‘rnida ham alohida ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
Tadbirda AQShning O‘zbekistondagi muxtor va favqulodda elchisi Deniel Rozenblyum o‘z nutqida muhim muammolarni hal etishda ilmiy zaminga qurilgan o‘zaro hamjihatlik, mazkur rivojlantirilayotgan imkoniyatlar butun mintaqa salohiyati taraqqiyotida katta rol o‘ynashini e’tirof etdi. So‘ngra tadbir davomida O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Vohidjon Ahmadjonov, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining ilm-fan buyicha o‘rinbosari Uzoqboy Begimqulov, Markaziy Osiyo Mintaqaviy ekologik markazi ijrochi direktori Zafar Mahmudov, Qozoq-nemis universitetining tabiiy suv resurslari dasturi koordinatori Marhabo Yodalieva, institut prorektori, professor Abduhakim Salohiddinovlar o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha mavzu mohiyatiga daxldor mulohazalarini bildirib o‘tdilar. Tadbir mehmonlar xalqaro yozgi maktab ishiga va yangi yaratilgan laboratoriya faoliyatiga omad va muvaffaqiyat tiladilar. Xalqaro yozgi maktab o‘z ishini ikki hafta (17-28 avgust) davom ettiradi.

«Международная летняя школа» начала свою работу в режиме онлайн
Взаимовыгодное сотрудничество способствует развитию отрасли. В Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства прошел семинар для студентов магистратуры Казахстанско-Немецкого университета (КНУ) и TИИИМСХ на тему «Основы управления водными ресурсами: интеграция теории, практики и науки». Международная летняя школа начала свою работу в режиме онлайн. В нее также входят студенты со всей Центральной Азии, в том числе из Афганистана. Целью этой уникальной международной летней школы является:
- укрепление знаний и навыков студентов, которые будут применены в Центральноазиатском регионе;
- создание площадки для диалога между студентами КНУ и TИИИМСХ;
- использование научно-технического потенциала ТИИИМСХ в развитии регионального потенциала.
Открытие Международной летней школы совпало еще с одним радостным событием открытием Лаборатории интегрированного управления водными ресурсами (SRIB) в TИИИМСХ. Новая лаборатория, уникальная не только для Узбекистана, но и для региона, является результатом сотрудничества TИИИМСХ с проектом «Образование и сотрудничество в области водных ресурсов» (SMART WATER). Проект SMART WATER, реализуемый Центральноазиатским региональным экологическим центром и Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан, финансируется Агентством США по международному развитию (USAID).
На церемонии открытия Международной летней школы присутствовали ректор TИИИМСХ проф. У. Умурзаков, Посол США в Узбекистане Дэниел Розенблюм, заместитель министра водного хозяйства Республики Узбекистан В. Ахмаджанов, заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан У. Бегимкулов, исполнительный директор Центральноазиатского регионального экологического центра З. Махмудов, ученые и студенты КНУ и TИИИМСХ. В своем выступлении ректор TИИИМСХ проф. У.Умурзаков отметил, что данное мероприятие направлено на укрепление международного сотрудничества в системе высшего образования, что определено в Указе Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2017 года № ПФ-4947 «О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан». Он подчеркнул, что это также имеет особое значение при выполнении поставленных задач.
В своем выступлении Даниэль Розенблюм, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Узбекистане, признал, что взаимопонимание, построенное на научной основе при решении важных проблем, играет важную роль в развитии потенциала всего региона. В мероприятии приняли участие заместитель министра водного хозяйства Республики Узбекистан Вохиджон Ахмаджанов, заместитель министра высшего и среднего специального образования Узокбой Бегимкулов, исполнительный директор Центральноазиатского регионального экологического центра Зафар Махмудов, координатор программы «Природные водные ресурсы» Казахстанско-Немецкого университета Мархабо Ёдалиева, проректор института, профессор Абдухаким Салохиддинов. Каждый высказал свое мнение по существу темы в своем направлении. Гости мероприятия пожелали удачи и успехов в работе международной летней школы и вновь созданной лаборатории. Международная летняя школа продлится две недели (с 17 по 28 августа).