Innovasion yangilik va tijoratlashtirish davr talabi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasining 2020-yil 4-dekabrdagi 02-3453 sonli topshirig‘i ijrosini ta'minlash maqsadida saralangan 51 ta loyihani tijoratlashtirish, o‘z vaqtida va sifatli bajarish yuzasidan 2021-yilning 18-yanvar kuni Innovasion rivojlanish vazirligi tomonidan tashkil qilingan muhokamada Institut professor-o‘qituvchilari: Matyakubov B.Sh., Atajanov O.U. hamda bir guruh iqtidorli talaba va magistrlar qatnashdi.
Muhokama jarayonida, institutimizda 3 yil davomida bajarilgan QX-A-QX-2018-529-sonli “Suv resurslaridan samarali foydalanish maqsadida egat ko‘ndalang kesimining turg‘un profilini va loyihaviy nishabligini ta'minlovchi yangi texnologiya va texnik vositani yaratish” mavzusidagi amaliy grantni 2021-yil tijoratlashtirish bo‘yicha bir qator savollar berildi va ma’sul bajaruvchilar tomonidan kerakli javoblar olindi.

Коммерциализация инноваций
18 января 2021 года Министерством инновационного развития было организовано обсуждение, в котором приняли участие профессорско-преподавательский состав института: Матякубов Б.Ш., Атаджанов О.Ю. и группа одаренных студентов и магистров. Цель обсуждения - коммерциализация, своевременная и качественная реализация 51 проекта, отобранного для обеспечения выполнения приказа Администрации Президента Республики Узбекистан от 4 декабря 2020 года № 02-3453.
Был обсужден практический грант № ҚХ-А-ҚХ-2018-529 «Создание новых технологий и технических средств для обеспечения стабильного профиля и расчетного уклона поперечного сечения для эффективного использования водных ресурсов», выполняемый в нашем институте в течение 3 лет. Был задан ряд вопросов и получены необходимые ответы ответственными исполнителями.