BEShTA TAShABBUS IJROSI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ko‘tarilgan yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha beshta tashabbus yuzasidan institutda 2019 yil 17-mayda “Oila – jamiyatning asosiy bo‘g‘ini” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Xotin-qizlar qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Z. Mahkamova, Toshkent shahar M. Ulug‘bek tumani hokimi o‘rinbosari, xotin-qizlar qo‘mitasining raisi X. Safarova, M. Ulug‘bek tumani FXDYo bo‘limi katta inspektori G. Yuldayeva va institutning ayol professor-o‘qituvchilari va talaba qizlari qatnashdilar.
Tadbirda jamiyatimizda bugungi kunda talaba qizlarni ish bilan ta’minlash ishlarini tizimli tashkil etish masalalari bo‘yicha mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar, qizlarga umuman ayollarga yaratib berilayotgan sharoitlar, imkoniyatlarning mazmun - mohiyatiga alohida urg‘u berildi. Shuningdek, oila va uning jamiyatdagi o‘rni masalasida huquq, tarix, sotsiologiya, psixologiya, pedagogika, demografiya, etika singari fanlar asrlar mobaynida o‘rganilishi, oila jamiyatning ming yillar davomida shakllanib, yosh avlod tarbiyasi va ijtimoiy moslashuvida muhim bo‘g‘in hisoblanishi, oila jamiyatning sog‘lom va barkamol avlodni kamolga yetkazuvchi tabarruk maskani ekanligi, insonning ilk hayotiy tushuncha va tasavvurlari dastlab oila bag‘rida shakllanishi bo‘yicha qiziqarli ma’lumotlar berildi.
Sog‘lom oilaviy muhitni shakllantirish va shu orqali sog‘lom avlodni kamol toptirish davlatimiz siyosatining ustuvor vazifasi etib belgilanganligi O‘zbekiston Konstitutsiyasida mustahkamlab qo‘yilganligi ta’kidlab o‘tildi.
Jumladan, oila xalqimiz uchun millatning ko‘p asrlik an’analari va ruhiyatiga mos bo‘lgan g‘oyat muhim hayotiy qadriyatlardan biri ekanligi Konstitutsiyamizning 63 - moddasida oila qadri o‘zining yuridik talqinini topganligi, oila jamiyatning asosiy bo‘g‘ini hamda jamiyat va davlat muhofazasida bo‘lishi huquqiga ega ekanligi to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tdilar.

Выполнение пяти инициатив
17 мая 2019 года в институте состоялся круглый стол на тему «Семья - основная ячейка общества», посвященный пяти инициативам, направленным на повышение духовности молодежи и содержательную организацию их досуга. В мероприятии приняли участие первый заместитель председателя комитета женщин З. Махкамова, заместитель хокима Мирзо Улугбекского района города Ташкента, председатель комитета женщин Сафарова Х., старший инспектор отдела Загса Мирзо Улугбекского района Юлдаева Г., преподавательницы и студентки института.
В мероприятии особое внимание было уделено проводимым в стране реформам по системной организации занятости студентов, условиям, созданным для женщин, а также условиям и возможностям женщин. Изучение таких предметов, как право, история, социология, психология, педагогика, демография, этика в семье и ее роль в обществе, на протяжении тысячелетий являются ключевыми элементами формирования семьи и общества. Было отмечено, что создание здоровой семейной атмосферы и воспитание здорового поколения являются приоритетными направлениями государственной политики.
Было отмечено, что создание здоровой семейной среды и, следовательно, воспитание здорового поколения являются приоритетами нашей государственной политики. Например, семья - это одна из важнейших ценностей нашей нации с многовековыми традициями и менталитетом. В соответствии со статьей 63 Конституции Республики Узбекистан семья является ячейкой общества и имеет право на защиту общества и государства. Брак основывается на свободном согласии и равноправии сторон. Охрана семьи, в которой гармонически сочетаются личные и общественные интересы граждан республики — одна из важнейших государственных задач. Круглый стол продолжался в форме вопросов и ответов.