Folkmar Klyayn boshchiligidagi Germaniyaning Bundestagi (Parlamenti) deputatlar, ushbu davlatning O‘zbekistondagi elchixonasi vakili va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) vakillari 17 iyun kuni institutga rasmiy tashrif buyurishdi.
Delegatsiya tarkibi quyidagicha:
1. Folkmar Klyayn (Volkmar Klein) – deputat
2. Gabriel Veber (Gabriele Weber) – deputat
3. Markus Frommayer (Markus Frohnmaier)– deputat
4. Ottmar fon Xols (Ottmar von Holtz)– deputat
5. Til Mansman (Till Mansman)– deputat
6. Anetta Ferxeyn (Anette Verheyen) – sekreteriat referenti
7. Kristofer Fuks (Christopher Fuchs) – Germaniyaning O‘zbekistondagi elchisining o‘rinbosari
Institutimiz rektori O‘. P. Umurzakov tashrif buyurgan mehmonlarga mezbonlarni tanishtirgandan so‘ng institutning ilmiy va ilmiy faoliyati haqida batafsil so‘zlab berishdi. Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A.T. Salohiddinov tomonidan institut tarixi va hozirda amaldagi Germaniya oliy ta’lim muassasalari va xalqaro tashkilotlari, shu jumladan, Gumboldt universiteti, Berlin texnika universiteti, Gissen, Gettenburg universiteti, Xalle universiteti, GIZ lar bilan hamkorlik loyihalari xususida ma’lumot taqdim etildi.
Deputat Folkmar Klyayn tashrif buyurgan mehmonlarni tanishtirib o‘tdi. So‘ngra Caroline Milow GIZ moliyalashtirgan “Markaziy Osiyoda chegaraviy suv resurslarini boshqarish” mavzusidagi loyihaning maqsadi, vazifalari va olingan natijalari haqida batafsil to‘xtab o‘tdi. Mehmonlarda loyiha doirasida savollarga batafsil javob berildi. Institut rahbariyati ham mavzuga oid fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Institut rektori tomonidan tashrif buyurgan mehmonlarga o‘z minnatdorchiligini izhor qilishdi va ularga institut logotipi tushirilgan lagan va esdalik sovg‘alar berildi. Tarixiy voqeadan esdalik sifatida Germaniyalik mehmonlar va institut rahbariyati bilan birgalikda sur’atga tushshdi.
So‘ngra mehmonlar “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va boshqarish” kafedrasining GIZ moliyalashtirgan “Suvdan avtomatlashgan tarzda foydalanish” ilmiy-amaliy laboratoriyasi bilan tanishdi. Ushbu kafedraning magistranti E’zoz laboratoriyaning ishlash jarayoni va afzalliklari xususida kengroq tushuncha berdi hamda amalda sinab ko‘rsatildi. Institut va Germaniya tashkilotlari bilan birgalikda amalga oshirilgan loyihalar mehmonlarda ijobiy taassurot qoldirdi. Albatta, bunday hamkorlikni yanada kuchaytirish va loyihalar sonini oshirishni tavsiya etishli.

Визит делегации немецкого бундестага во главе с Фолькмаром Кляйном в институт
17 июня наш институт посетили депутаты немецкого бундестага (парламента) во главе с Фолькмаром Кляйном, представитель посольства этой страны в Узбекистане и представители Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ).
В состав делегации вошли:
1. Фолькмар Кляйн (Volkmar Klein) – депутат
2. Габриель Вебер (Gabriele Weber) – депутат
3. Маркус Фроммайер (Markus Frohnmaier)– депутат
4. Оттмар фон Хольц (Ottmar von Holtz)– депутат
5. Тиль Мансман (Till Mansman)– депутат
6. Анетта Ферхейн (Anette Verheyen) – секретарь-референт
7. Кристофер Фукс (Christopher Fuchs) – заместитель посла Германии в Узбекистане
Ректор института проф. Умурзаков Уктам Пардаевич рассказал гостям о научной деятельности института. Проректор по международному сотрудничеству проф. Салохиддинов Абдулхаким Темирходжаевич предоставил информацию об истории института и проектах сотрудничества с существующими высшими учебными заведениями Германии и международными организациями, включая Берлинский университет имени Гумбольдта, Берлинский технический университет, Гисенский университет имени Юстуса Либиха, стоматологический университет Геттенбурга, Галле-Виттенбергский университет имени Мартина Лютера, Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ).
Депутат Фолькмар Кляйн представил присутствующим гостей. Затем Кэролайн Милоу разъяснила цели, задачи и результаты проекта «Управление пограничными водами в Центральной Азии», финансируемого GIZ. На все вопросы гостей были даны подробные ответы. Руководство института также поделилось своими взглядами на эту тему.
Ректор института выразил свою благодарность гостям и вручил им памятные подарки. Гости немецкой делегации вместе с руководством института сфотографировались на память.
Затем гости ознакомились с научно-практической лабораторией кафедры автоматизации и управления технологическими процессами и производством «Использование воды в автоматическом режиме», финансируемой GIZ. Магистрант кафедры Эъзоз дал более широкое представление о процессе работы и преимуществах лаборатории, показав ее работу на практике. Проекты, реализованные совместно с институтами и немецкими организациями, произвели позитивное впечатление на гостей. Конечно, необходимо и дальше укреплять такие сотрудничества и увеличивать количество проектов.