TIQXMMIning “Start-UP” loyihalari munosib o’rinlarni qo’lga kiritdi.
Buguni kunda yurtimizda amalga oshirilayotgan islohatlar, ilm-fanga berilayotgan imkoniyatalar ko’z ko’rib quloq eshitmagan o’zgarishlar yoshlarni har tamonlama qo’llab quvvatlash ularning ilmiy loyihalari rag’batlantirish shuning barobarida yoshlarning ilmiy salohiyatlarini amalga oshirishga qaratilgan izchil islohotlar amalga oshirilmoqda. O’zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va “Evroosiyo muhandislik kompaniyasi” MChJ (Rossiya EEC) xamkorligida “World innovation youth forum-2020” birinchi xalqaro innovatsion forumi o’tkazildi. Forumda yoshlar uchun uchta: “2020-yil uchun eng yaxshi 20 ta startap”, “WIF-2020” doirasida “Eng yaxshi loyihalar”, “Technoways” texnologik rivojlanish marafoni tanlovlari tashkil etilgan bo’lib, 2021-yilni 9-fevral kuni nominatsiyalar bo’yicha g’oliblar aniqlanib, taqdirlandilar.
Tanlovga jami 519 ta loyiha topshirilgan bo’lib ulardan eng yaxshilari tanlab olindi. Taqdirlash jarayonida Texnobus innovatsion o’quv platformasida hududlarda mahorat darslarini tashkil etish va ushbu mahorat darslarida tashabbus ko’rsatgan yoshlarga, Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Innovatsion rivojlanish vaziri o’rinbosari Olimjon To’ychiyev hamda "Shensedai" Yoshlar markazi boshqaruv raisi Igor Li tomonidan pul mukofoti hamda Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Yoshlar akademiyasi a’zolik sertifikatlari va esdalik sovg’alari topshirildi.
Shuni alohida ta’kidlab o’tish lozimki ushbu tashkil etilgan birinchi xalqaro “World youth innovation forum – 2020” forumida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining yosh olimlari, talaba hamda magistrantlari munosib ishtirok etishib, ularning 5 ta “Start-up” loyihalari g‘oliblikni qo‘lga kiritishdi. Bular:
-Qishloq va suv xo’jaligi energiya ta’minoti fakultetining “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va boshqarish” kafedrasi dotsenti Usmanov A.M., tayanch doktorant Ozodov E.O. va magistrant Yusupov M. ning “Defuse-IT” loyihasi 2 bosqichdan muvaffaqiyatli o’tib qishloq xo’jaligi yo’nalishining eng yaxshi loyihasi nominatsiyasida faxrli 1-o’rini hamda 30 000 000 so’m,
-Qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash fakultetining “Traktorlar va avtomobillar” kafedrasi 2-bosqich tayanch doktoranti Ravshan Botirov va kafedra assistenti Rustam Xudoyqulovlar “Elektr tokida harakatlanuvchi bog‘dorchilik mini traktori” loyihasi bilan faxrli 3-o‘rinni hamda 10 000 000 so’m,
-Gidromelioratsiya fakultetining “Gidravlika va gidroinformatika” kafedrasi qoshida tashkil etilgan “Hydroleaders” iqtidorli talabalar jamoasining bir guruh vakillari Hydroleaders jamoasi (rahbar Samiev Luqmon Naimovich) 2020-yilning eng yaxshi 20 ta startap loyihalari" tanlovida jamoaning yosh ixtirochisi Elmurodov Muhriddin bilan birgalikda ishtirok etishib 50 000 000 so‘m,
-Hydroleaders jamoasi yosh a’zolari Tursunqulov Avazbek Odiljon o‘g‘li va Mamatov Valijon Ikromjon o‘g‘li boshchiligida bir guruh talabalar Hydropower loyihasi bilan "Eng yaxshi loyihalar" tanlovida faxrli 1-o‘rinni egallashdi va 30 000 000 so‘m,
- Gidromelioratsiya fakultetining “Suv xo’jaligi melioratsiyasi” ta’lim yo’nalishi 2 bosqich talabasi Bahromov Asil “Tuproqni va suvni sho’rlanganlik darajasini aniqlab beruvchi konduktometr” loyihasi bilan 2020-yilning eng yaxshi 20 ta StartUp loyihalari" tanlovida 1-o‘rinni qo‘lga kiritib 60 000 000 so‘m pul mukofotlari hamda Yoshlar akademiyasining a’zolik sertifikatlarini qo’lga kiritishdi. Shunday e’tibor va e’tirofga sazovor bo’lgan iste’dod egalarini chin yurakdan muborakbod etamiz hamda kelgusidagi faoliyatlarida omad va zafarlar tilaymiz.

Стартап проекты TИИИМСХ заняли достойные места
Одним из важнейших факторов нынешнего «Года поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» является качество образования молодежи, привлечение ее в науку и направление в предпринимательство. Поэтому важно отбирать и поощрять молодые таланты с помощью прозрачных открытых механизмов. Министерство инновационного развития Республики Узбекистан и ООО «Евразийская Инжиниринговая компания» (EEC Russia) совместно провели первый ежегодный международный молодежный инновационный форум «World Innovation Youth Forum 2020». В рамках Недели инновационных идей – «InnoWeek2020» 9 февраля 2021 года в Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан состоялась церемония награждения победителей конкурса: «20 лучших стартапов 2020 года», «Лучшие проекты» в рамках Международного инновационного молодежного форума «WIF-2020», марафон технологического развития «Technoways.
На конкурс «20 лучших стартап-проектов на 2020 год» было подано 519 проектов, из которых были отобраны лучшие. Во время церемонии награждения министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов, заместитель министра инновационного развития Олимжон Тойчиев и председатель правления Молодежного центра Шенседай Игорь Ли вручили денежные призы, а также сертификаты членства в академии Министерства инновационного развития и памятные подарки.
Отметим, что в первом международном форуме «Всемирный молодежный инновационный форум - 2020» приняли участие молодые ученые, студенты и магистранты Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. 5 стартап проектов получили призовые места. Это:
Усманов А.М., доцент кафедры автоматизации и управления технологическими процессами и производствами факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства, базовый докторант Озодов Э.О. и магистр Юсупов М. с проектом «Defuse-IT» успешно прошли 2 этапа и заняли почетное 1 место в номинации лучший проект в области сельского хозяйства и выиграли денежную премию в 30 000 000 сумов,
3 место с проектом «Электр токида ҳаракатланувчи боғдорчилик мини трактори» заняли Равшан Ботиров, докторант кафедры тракторы и автомобили факультета механизации сельского хозяйства, и Рустам Худойкулов, ассистент кафедры. Они выиграли денежную премию в 10 000 000 сумов.
Группа талантливых студентов кружка «Hydroleaders» кафедры гидравлики и гидроинформатики факультета гидромелиорации приняла участие в конкурсе «20 лучших стартап-проектов 2020 года». Самиев Лукмон Наимович вместе с молодым изобретателем Элмуродовым Мухриддином приняли участие в конкурсе «20 лучших стартаптов 2020 года» и выиграли 50 000 000 сум.
Также члены кружка «Hydroleaders» Турсункулов Авазбек Одилжон углы и Маматов Валиджон Икромжон углы заняли 1-е место в конкурсе «Лучшие проекты», проводимом в рамках Международного инновационного молодежного форума. Им была вручена денежная премия в размере 30 000 000 сумов.