“Taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasi”
Joriy yilning 15 mart kuni Suv xoʻjaligi vazirligining bir guruh mutaxassislari, jumladan, “Yerlar melioratsiyasi” boshqarmasi boshligʻi N.Allaberganov va soha mutaxassislari ishtirokida “Gidromelioratsiya” fakulteti, “Suv xoʻjaligi va melioratsiya” taʼlim yoʻnalishida tahsil olayotgan 4-bosqich talabalariga “Respublikada sugʻoriladigan yerlarining meliorativ holatini yaxshilash chora-tadbirlari” mavzusida ilmiy seminar oʻtkazdi. Ushbu seminarda bitiruvchi kurs talabalarini olgan nazariy bilimlarini amaliyotda, ishlab chiqarishda qoʻllash usullari va imkoniyatlari toʻgʻrisida maʼlumot berildi.
Bunda XXI asrda qishloq va suv xoʻjaligi sohalarda qoʻllanilishi mumkin boʻlgan koʻnikmalar haqida toʻxtalib oʻtildi. Ushbu mavzu talabalarda katta qiziqish uygʻotdi, ular shiddatli oʻzgarishlar davriga munosib mutaxassis boʻlib yetishish uchun nimalar ustida ishlashlari kerakligi toʻgʻrisida maʼlumotlarga ega boʻldilar. Uchrashuv soʻngida talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javoblar olishdi.

«Интеграция образования и производства»
15 марта 2019 года группа специалистов из Министерства водного хозяйства, в том числе начальник отдела мелиорации Министерства водных ресурсов Республики Узбекистан Н.Аллаберганов с участием специалистов отрасли провели научный семинар на тему: «Мероприятия по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель в Республике» для студентов 4-курса направления сельское хозяйство и мелиорация факультета гидромелиорации. На этом семинаре студенты 4-курса представили информацию о полученных теоретических знаниях, о методах и возможностях их применения на практике и на производстве.
В то же время они обсудили умения и навыки, которые могут быть использованы в сельском и водном хозяйстве XXI века. Эта тема пробудила большой интересен у студентов. В конце встречи студенты получили подробные ответы на свои вопросы.