Jizzaxdagi maktablar faoliyatiga nazar
Bugun maktablarda ta’lim sifatini yanada oshirish, yosh avlodni munosib kamolga yetkazish – umummillat ishiga aylangan. Bu ulug‘vor ishga Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti professor-o‘qituvchilari ham munosib hissa qo‘shmoqdalar. Ayni paytda TIQXMMI “Oliy matematika” kafedrasi mudiri Baxtiyor Xudayarov boshchiligida bir guruh professor-o‘qituvchilari Yangiobod tuman xalq ta’limi bo‘limi mudiri I.Raximov va bo‘lim mudiri V.Xasanovlar bilan hamkorlikda Jizzax viloyati Yangiobod tumani maktablarida o‘quvchilarga turli fanlardan “Mahorat darslari” o‘tmoqdalar.
“Mahorat darslari” va ochiq muloqotlarda o‘g‘il-qizlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularda kitobxonlik madaniyatini oshirish, Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta tashabbus ijrosi har bir maktabda qay darajada amalga oshgani bilan tanishish va zarurat bo‘lsa, ularni yanada takomillashtirish, o‘quv jarayonlarida ta’lim sifatini yanada yaxshilash, pedagoglarning malakaviy kompetentligini oshirish, jamiyatda muallimlik kasbi nufuzini yanada oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Aytish o‘rinliki, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan maktablarni “otaliqqa olish” va ularga har tomonlama ko‘mak berish vazifasi TIQXMMI jamoasi tomonidan shu tariqa bosqichma-bosqich amalga oshirilayotir. Maktablardagi haqiqiy ahvol, ularning moddiy-texnik bazasi va muammolari o‘rganiladi hamda tegishli mutasaddilar bilan birgalikda ularni ijobiy hal etish choralari ko‘riladi. Ikkinchisi, maktab o‘qituvchilari bilan ochiq muloqotlar o‘tkaziladi. Zotan, “Jamiyatda o‘qituvchilarning nufuzini oshirish”, “Yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishda o‘qituvchilarning o‘rni” kabi mavzularda o‘tkazilgan ochiq muloqotlar asnosida ba’zi masalalar yechimi ham topilmoqda. TIQXMMI professor-o‘qituvchilarining maktablarda “Mahorat darslari” o‘tish va yosh avlodni munosib kamolga yetkazish yo‘lidagi ezgu ishlari izchil davom etaveradi.

Взгляд на деятельность школ в Джизаке
Сегодня повышение качества образования в школах, достойное воспитание молодого поколения - общенациональная задача. Профессорско-преподавательский состав Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства вносит большой вклад в эту большую работу. В настоящее время под руководством заведующего кафедрой высшей математики ТИИИМСХ Бахтиёра Худаярова в сотрудничестве с начальником Янгиабадского районного отдела народного образования И.Рахимовым и заведующим отделом В. Хасановым в Янгиободском районе Джизакской области проводятся мастер-классы по различным дисциплинам.
Мастер-классы и открытые диалоги направлены на воспитание детей в духе патриотизма, повышение культуры чтения. Особое внимание уделяется дальнейшему повышению престижа педагогической профессии в обществе, повышению компетентности педагогов, повышению качества образования в учебном процессе, обзору реализации 5 инициатив в каждой школе и, при необходимости, дальнейшее их улучшение;
Стоит отметить, что по инициативе президента Шавката Мирзиёева задача «опекунства» школ и их всесторонней поддержки осуществляется поэтапно коллективом ТИИИМСХ. Будут изучено реальное состояние школ, их материально-техническая база и существующие проблемы, вместе с соответствующими органами будут предприняты шаги для их правильного решения. Во-вторых, будут организовываться открытые диалоги со школьными учителями. Некоторые проблемы решаются путем открытых дискуссий по таким темам, как «Повышение авторитета учителей в обществе» и «Роль учителей в реализации молодежной политики». Преподаватели ТИИИМСХ последовательно продолжают благородную работу по проведению «мастер-классов» в школах и воспитанию молодого поколения.