E’tibor ehtiromga eshikdir
Keksalik nuroniylik demakdir. Hayot achchiq-chuchugini totgan insonda komillik sifatlari namoyon bo‘ladi. Barchani birdek tushunish, sabr, yumshoqlik kabi fazilatlar insonda yillar davomida shakllanadi va ulug‘ yoshda ayni yuksaklikka ko‘tariladi. Inson navqiron paytida olovga o‘xshaydi. Marralarga tezroq erishgisi, muammolarni oson va tez hal qilishni istaydi. Natijada xatolarga yo‘l qo‘yadi. Ammo inson keksalik maqomiga erishganida bamisoli sokin ummonga aylanadi. Uning bag‘ri shu qadar keng bo‘ladiki tubi hikmat va javohirlarga boy bo‘ladi. Har qanday chigallikni bosiqlik va aql bilan yechishni juda yaxshi biladi.
Bizning institutimizda ham ana shunday hikmatga boy ustozlarimiz talaygina. Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti kasaba uyushmasi qo‘mitasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 27 sentyabrdagi “Keksa avlod vakillarining jamiyatdagi o‘rni va ijtimoiy faolligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 816-sonli qarori 1-ilovasi bilan tasdiqlangan “Keksa avlod vakillarini ijtimoiy qo‘llab quvvatlash, jamiyatdagi o‘rnini yanada oshirish hamda “Keksalar haftaligi”ni yuqori saviyada tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi”ning 18-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida institutimizda ko‘p yillardan buyon faoliyat yuritib kelayotgan nuroniy yoshdagi professor-o‘qituvchilarning ma’naviy xordiq olishlari uchun O‘zbekiston Milliy Akademiy drama teatrida bo‘lib o‘tadigan spektaklga biletlar topshirdilar.

Внимание – знак уважения
Одно из требований человеческой морали - это уважение к пожилым людям и забота о старшем поколении. Вокруг нас живут люди старшего поколения, которые обладают житейским опытом, но в силу возраста у них слабое здоровье и поэтому они нуждаются в нашем внимании. Проявление уважения к старшим в обществе является показателем уровня прогресса этого общества, свидетельством усвоения основ нравственности его членами и отличительным признаком их воспитанности и великодушия.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему повышению роли и социальной активности старшего поколения в обществе» от 27 сентября 2019 года в рамках Международного дня пожилых людей 1-7 октября каждого года во всех регионах, махаллях и селах республики будет проводиться «Неделя пожилых людей». Постановление является ярким примером внимания и заботы о представителях старшего поколения. С целью выполнения поставленных задач преподавателям, много лет проработавшим в нашем институте, были вручены билеты на спектакль, который пройдет в Национальном академическом драматическом театре Узбекистана.