To‘ylardagi isrofgarchiliklarga qarshi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Kengashining va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining 2019 yil 14 sentyabrdagi № 2736-III/ QQ-592-III-sonli xatini ijrosini taminlash maqsadida joriy yilning 17 yanvar kuni mavzu yuzasidan "Yer resurslarini boshqarish" fakultetida professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar o‘rtasida “Yoshlar o‘rtasida oilaning muqaddasligi, to‘ylar, oilaviy tantanalar, ma’raka va marosimlarning ixcham va tartibli o‘tkazilishi to‘g‘risida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani Mustaqillik mahallasidan nuroniylar kengashi raisi F.Ismoilov, mahalla faoli S.Azimxajaeva, mas’ul kotib M.Kamoldinova, Xotin-qizlar kengashi raisi Z.Sharipova, xotin-qizlar bo‘yicha mas’ul mutaxassis L.Chanishovalar so‘zga chiqib, urf-odatlar, udumlar zamon yangilanishi bilan yangilanib boraveradi, lekin o‘z aslini yo‘qotmasligi kerakligi haqida so‘z yuritishdi.
Bundan 25-30 yil muqaddam xalqimiz xursandchiliklari, to‘y — marosim, ma’rakalarini kishilar o‘z ehtiyojidan kelib chiqib xonadonlarida o‘tkazardilar. Har bir mahalla, qishloqlarda xalq tadbirlarining ehtiyojiga yetarli ashyolar — qozon-o‘choq, idish-tovoq shu kabi jihozlar mahalladagi ishonchli kishining xonadonida saqlanib turar, to‘y-marosim qiladigan kishiga foydalanish uchun berilardi. Mahalladagi har bir tadbir oqsoqolning ruxsati va belgilagan vaqtida o‘tkazib, kamxarj va ortiqcha isrofgarchiliksiz o‘tkazilardi. “Sendan men kam-mi?” shiori ostida boshlanib ketgan marosim-ma’rakalar shunchalik avjiga chiqib ketdi-ki, yangi-yangi urf-odatlarni paydo bo‘lganini hech kim sezmay ham qoldi. Ahvol shunchalik keskinlashdiki qarzga to‘y o‘tkazib, qarzga botib qolganlarida aybni undan-bunga solib, har-xil noxushliklar kelib chiqib, yosh oilaning hayotiga zomin bo‘layotganlar ko‘payib bormoqda deb talaba-yoshlarga ma’lumot berib o‘tishdi. Shuningdek, bunday holatlarning oldini olish uchun “Yashash qiyin bo‘lyapti”, “qachon bu rasm-rusumdan qutulamiz?”, kabi so‘zlar aksariyat kishining aytadigan gapi. Darhaqiqat, biz uchun bu kabi milliyligimizga putur yetkazayotgan g‘arbninig qoldiqlari sanalmish “madaniyat”dan voz kechishimiz uchun intilishimiz zarur.

Запрет на пышные свадьбы
Для обеспечения исполнения совместного постановления Кенгашей Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан № 2736-III/ ПП-592 № 3 от 14 сентября 2019 года «О дальнейшем совершенствовании системы упорядочения проведения свадеб, семейных торжеств, поминальных обрядов и церемоний» 17 января 2020 года на факультете управления земельными ресурсами с участием профессорско-преподавательского состава и студентов факультета была организована беседа «за круглым столом» на тему «Святость семьи, организация свадеб, семейных торжеств, поминальных обрядов».
В мероприятии приняли участие председатель Совета старейшин махалли Мустакиллик Мирзо Улугбекского района Ф.Исмоилов, активист махалли С.Азимхажаева, ответственный секретарь М.Камолдинова, председатель Совета женщин З.Шарипова, Л. Чанишова.
• о проведении свадебных торжеств не менее чем за 1 неделю необходимо уведомить орган самоуправления граждан по месту жительства;
• проповеди религиозной тематики читаются уполномоченными представителями религиозных организаций;
• запрещаются дополнительные сопутствующие мероприятия как при проведении похорон, траурных церемоний («етти», «пайшанбалик», «якшанбалик», «йигирма», «кирк», «хайит», «йил оши», «пул таркатиш», «мато улашиш»), так и свадебных торжеств («келин навкари», «чорлар», «ота курди», «сеп ёйди», «куда чакирди», «куёв чакирди», «келин чакирди», «тогора юбориш» и т.д.);
• принимать участие в семейных мероприятиях может до 200 человек, на плове – до 250. На совместных свадьбах может присутствовать до 250 человек, на связанных с ними церемониях раздачи плова – до 300. Количество участников похоронных и поминальных мероприятий не ограничивается;
• сопровождать молодожен к месту проведения свадьбы (туйхона) и обратно могут не более трех легковых автомобилей;
• при проведении свадебных мероприятий с участием 50 и более человек с кафе, рестораном и туйхона обязательно заключается договор;
• приглашать на семейное мероприятие можно не более 2-х исполнителей или музыкальных групп. С артистами (певец, музыкант, ведущий и другие), участвующими в семейных мероприятиях, также должны заключаться договоры.