O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi Zulfiya mukofoti tanlovlarini o‘tkazishda shaffoflik va ochiqlikni ta’minlash maqsadida bir qator yangicha yondoshuvlarni yo‘lga qo‘yayotganidan xabardorsiz.
Tajriba va kuzatishlardan kelib chiqib, ushbu yondoshuvlarning mantiqiy davomi sifatida 2019/2020 o‘quv yilgi tanlovlarda Respublika bosqichiga tavsiya etilgan nomzodlar ishtirokida o‘zaro fikr almashinish maqsadida 2020 yil 15 fevral kuni «Yoshlar ijod saroyi»da ochiq suhbat o‘tkazildi.
Ushbu muloqotda nomzodlar, jurnalist va blogerlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish hamda mukofot bilan bog‘liq jarayonlarni muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Toshkentga kelish imkoni bo‘lmagan nomzodlar "ZULFIYa NOMZODLARI-2020" gruppasi orqali savol yo‘lladilar. Forumda institutimizning YeRB fakulteti talabasi Dilshoda Norboeva ham qatnashib, o‘zini qiziqtirgan savollariga yetarlicha javob oldi. Kelgusida talabamizning mukofotga loyiq ko‘rilishida zafarlar tilab qolamiz.

Как вы знаете, для обеспечения прозрачности и открытости при проведении конкурсов по учреждению Государственной премии имени Зульфии, Комитет женщин Узбекистана использует новые подходы. Комитет женщин проводит работу по духовному просвещению среди женщин, организует встречи, семинары, конференции по воспитанию девочек как всесторонне продвинутых людей на основе национальных традиций, предлагая талантливым девушкам Государственную премию «Зульфия».
Как логическое продолжение этих подходов, основанных на опыте и наблюдениях, с целью обмена мнениями с участием кандидатов на республиканский этап в 2019/2020 учебном году 15 февраля 2020 года во Дворце творчества молодежи состоялся открытый диалог.
Кандидаты, журналисты и блоггеры имели возможность получить ответы на свои вопросы и обсудить процесс награждения.
Кандидаты, которые не смогли приехать в Ташкент, задавали вопросы через группу «Кандидаты Зульфии-2020». Дильшода Норбоева, студентка факультета управления земельными ресурсами, также приняла участие в форуме и получила ответы на интересующие вопросы. В будущем мы с нетерпением ждем побед наших студенток в конкурсах по присуждению Государственной премии «Зульфии».