Mutaxassislar va yoshlar uchrashuvi
2020 yil 20 fevral kuni TIQXMMI ma’ruzalar zalida “Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” fakulteti professor-o‘qituvchilari hamda talaba yoshlari uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi markaziy apparati xodimlari bilan ochiq muloqot o‘tkazildi.
Tadbirni “Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” kirish so‘zi bilan ochib berib, tadbir ishtirokchilarini tanishtirib o‘tdi. O‘zbekiston iqtisodiyotida statistika sohasi uning o‘rni va ahamiyati xususida o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi. Davlat statistika qo‘mitasi Raisining ijtimoiy statistika bo‘yicha o‘rinbosari Ziyodullaev Maxmudjon Jo‘raqulovich, tizim oldida turgan vazifalar, amalga oshirilayotgan ishlar, xalqaro tajriba, iqtisodiyotda statistika sohasining tutgan o‘rni va ahamiyati xususida atroflicha fikrlarini aytib o‘tdi.
Tadbirda soha mutaxassislari tomonidan 2017 - 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini“Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 5 fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasida 2022 yilda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-5655-son Farmoni, “Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasi mazmuniga bag‘ishlangan ma’ruzalar qilindi. Yig‘ilganlarni qiziqtirgan savollariga mutaxassislar tomonidan atroflicha javoblar olindi. Tadbir qizg‘in savol-javoblar asosida o‘tdi.

Встреча специалистов и молодежи
20 февраля 2020 года в лекционном зале ТИИИМСХ состоялась встреча профессорско-преподавательского состава и студентов факультета организации и управления водным хозяйством с сотрудниками Центрального статистического комитета Республики Узбекистан. Открытый диалог был организован в формате круглого стола.
Со вступительным словом мероприятие открыл декан факультета организации и управления водным хозяйством Р.Хакимов, который представил присутствующим гостей мероприятия. Он высказал свое мнение о значении и роли статистики в экономике Узбекистана. Заместитель председателя Госкомстата по социальной статистике Зиядуллаев Махмуджон Джуракулович поделился своими взглядами на задачи, стоящие перед системой, о проделанной работе, международном опыте, роли и значении статистики в экономике.
На мероприятии рассматривались вопросы, касающиеся Государственной программы по реализации стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития», Указа Президента Республики Узбекистан №УП-5655 от 05.02.2019 года «Об утверждении концепции проведения в 2022 году переписи населения в Республике Узбекистан», проекта Закона Республики Узбекистан «О переписи населения». Затем последовала оживленная дискуссия в форме вопросов и ответов. Участники мероприятия получили подробные ответы на свои вопросы.