Ishlab chiqarishning ta’limdagi ahamiyati
O‘zbekiston Respublikasida oliy ta’limni tizimli isloh qilishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, zamonaviy bilim va yuksak ma’naviy-axloqiy fazilatlarga ega, mustaqil fikrlaydigan yuqori malakali kadrlar tayyorlash jarayonini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish, oliy ta’limni modernizatsiya qilish masalalaridan kelib chiqqan holda davlatimiz rahbari tomonidan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash” to‘g‘risida 08 oktyabr 2019-yilda PF-5748-sonli farmoni qabul qilingan edi.
Farmonning a) bandida ta’limni ishlab chiqarish korxonalari va ilmiy-tadqiqot institutlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorligini yo‘lga qo‘yish alohida keltirib o‘tilgan. Aynan Prezident farmoni va institut rektori tomonidan chiqarilgan buyruqning ijrosini ta’minlash maqsadida “Gidromelioratsiya” fakulteti birinchi bosqich “Gidrologiya” daryo va suv omborlarida ta’lim yo‘nalishi 109 va 110 - guruh talabalari guruh murabbiyi Q.Sh. Eshquvatov hamrohligida Shayxontoxur gidroelektrostansiyasi (GES) ga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida bosh muhandis tomonidan GESning qurilish tarixi va ishlash jarayoni, GESning to‘la ish quvvati va agregatlari bilan yaqindan tanishtirildi. Talabalarning ko‘pchiligi mutaxassislikka yaqin bo‘lgan gidrotexnik inshootlar bilan ko‘proq tanishish va imkon darajasida bo‘sh vaqtlarini aynan shu kabi gidrotexnik inshootlarida o‘tkazish, institut tomonidan ruxsat berilsa 05 stavka ishlash istagini bildirishdi.

Роль производства в образовании
В целях определения приоритетных направлений системного реформирования высшего образования в Республике Узбекистан, поднятия на качественно новый уровень процесса подготовки самостоятельно мыслящих высококвалифицированных кадров с современными знаниями и высокими духовно-нравственными качествами, модернизации высшего образования, развития социальной сферы и отраслей экономики на основе передовых образовательных технологий 8 октября 2019 года Президентом Республики Узбекистан был утвержден Указ № ПФ-5748 «Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года».
В указе говорится о развитии государственно-частного партнерства в сфере высшего образования, об установлении взаимовыгодного сотрудничества с образовательными предприятиями и научно-исследовательскими институтами. В целях обеспечения выполнения Указа Президента и приказа ректора института студенты 1-курса 109 и 110 группы направления образования «Гидрология (в реках и водохранилищах)» факультета гидромелиорации под руководством куратора группы К.Ш. Эшкуватова посетили Шайхантахурскую гидроэлектростанцию (ГЭС). В ходе визита главный инженер подробно рассказал студентам об истории строительства и эксплуатации ГЭС, полной мощности ГЭС и ее агрегатов.