Bloger va huquqshunos bilan onlayn muloqot
Ma'lumki, muayyan muddat har xil voqealar, turli mish-mishlar bilan o‘z-o‘zini piar qiluvchilarning ayrimlari ham bloger deb yuritildi. Lekin ularning ichida nima, qachon, qayerda savollariga javob izlab xabar beruvchi blogerlardan ko‘ra voqelik va jarayonni sinchiklab o‘rganish asnosida nega, nima uchun, nima maqsadda degan savollar bilan tahliliy nazardan o‘tkazuvchi blogerlarning faoliyati tahsinga sazovor. Huquqshunos va bloger Xushnudbek G'ayratovich ana shulardan biridir.
Xabaringiz bor, bugungi kunda Pandemiya davrida, Karantin sharoitida ko'plab tashkilotlarda xususan, Oliy ta'lim muassalarida online konferensiyalar, online forumlar, online uchrashuvlar tashkil etilmoqda. Biz, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalash muhandilari instituti faol talabalari ana shunday tashabbuslarni ilgari surib, ko'plab talabalar xohish va istaklaridan kelib chiqib Online suhbatlar o'tkazishni reja qildik. Bugungi, mehmonimiz Huquqshunos, Bloger, ta'lim sohasida jamiyatga, yoshlarga ko'plab tahliliy ma'lumotlarni ulashib kelayotgan Xushnudbek Xudoyberdiyev bo'ldi. Dastlab, ishtirokchilar Zoom orqali ro'yхatga olindi. Online suhbatni Respublika Oliy ta'lim Kengashi raisi, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti rektori, ustozimiz Umurzakov O'ktam Pardayevich ochib berdilar hamda yig'ilganlarga online suhbat yuzasidan o'zining iliq fikrlarini bildirib o'tdilar. Zoom dasturi orqali bo'lib o'tgan Online suhbatda 420 dan ortiq ishtirokchilar atnashishdi hamda bir vaqtning o'zida Fecebook ijtimoiy tarmog'i orqali jonli efirda atnash ko'plab yurtdoshlarimiz hamatnash ishtirok etishdi. Online suhbat samimiy, mulohazali, oddiy va albatta ko'tarinki kayfiyatda boshlandi. Online suhbatga Yoshlar bilan ishlash bo'yicha prorektor R.Choriyev, Institut faol yoshlari jamoasi a'zolari A.Berdimurodov, D.Akbarov, U.Manzirboyevlar moderatorlik qilishdi.
Xushnudbek Xudoyberdiyev so'z berilishidan oldin prorektor R. Choriyev uning tarjimai holi bilan muxtasar shaklda tanishtirib o‘tdi. Xushnudbek yig'ilganlarga o'zining soha yuzasidan fikr va mulohazalarini bildirdi. Keyin, esa interaktiv savollarga navbat berildi. Moderatorlar tomonidan talabalarning va ishtirokchilarning ta'lim tizimiga doir savollari berildi. Iqtidorli bloger va huquqshunos Xushnudbek Xudoyberdiyev savollarning har biriga imkon qadar javob berishga harakat qildi hamda buni uddaladi. Ta'lim sohasidagi islohotlar, kelgusi rejalar va bugungi kundagi sohadagi o'zgarishlarga alohida to'xtalib, o'zining shaxsiy fikrlarini bildirdi. Akmal Berdimurodov, Ulug‘bek Manzirboyev, Dilmurod Akbarovlar moderator sifatida muxlislarning savollarini yetkazib tadbirga jon baxsh etib turishdi. Mehmonning oliy ta'lim tizimida o‘z nomi bilan ta'lim yetakchi bo‘lishi kerak, tarbiyani esa oilada, ota-ona berishi shart mazmunidagi mulohazalari bir muncha bahstalab bo‘ldi. Bunga e'tirozan institut matbuot kotibi Rahimboy Jumaniyozov har bir davlatning, xaqning o‘z mentaliteti borligi, ma'naviy-milliy qadriyatlarga egaligini e'tirof etdi. Ayni paytda uning bloger sifatidagi faoliyati "Notiqlik san'ati akademiyasi" ta'lim muassasasinig maxsus sovriniga ega bo‘lgani bilan qutladi.
Shunday ekan, ta'limni tarbiyadan, tarbiyani ta'limdan ajratib bo‘lmaydi. Bu shunday jips bog‘langanki, bamisoli bir tanganing orqa va old tomonidir, boshqacha aytganda, et va tirnoq kabidir. Chunki, ta'limda tarbiya, tarbiyada ta'limning tomizg‘isi bor. Tadbirlarning ko‘proq o‘tkazilishidan ko‘ra, uning ta'sirchanligi natija berishi kerakligi qayd etildi. Hisobot uchun tadbir o‘tkazilishining ahamiyati iamligi, e'tirof etildi. So‘ngra unga javoban Oliy ta'lim vazirligining boshqarma boshlig'i Otabek Bozorov so'z olib o‘z mulohazalarini bildirdi. Tadbirlar shunchaki nomiga emas, talabalarni darsdan olish badaliga emas, balki, qiziqarli tarzda, ta'sirchan shaklda o‘tkazilishi maqsadga muvofiqligini e'tirof etib, Ommaviy axborot vositalarida chiqish uchungina emas, ma'naviy tadbirlarimiz o‘z o‘rniga, maqsadiga ega bo‘lishini qayta-qayta uqtirdi. So‘ngra TIQXMMIda 20 yildan ziyod muddat mobaynida faoliyat yuritgan professor Jumaniyoz Ramatov ham o‘zining keskin mulohazalarini bidirdi. Shu asnoda Xushnudbek barcha savollarga to‘la javob bermagani, aytgan fikrlari o‘zining shaxsiy mulohazalari ekanini ham ta'kidladi. Shu bilan Xushnud Xudoyberdiyev ishtirokida o‘tkazilgan jonli, bahsli tarzdagi masofaviy muloqot nihoyasiga yetdi va unga o‘z vaqtini ayamasdan muloqotga rozi bo‘lgani uchun institut rahbariyati tomonidan minnatdorchilik bildirdi.

Онлайн-беседа с блогером и юристом
Известно, что блогерами называют также лиц, которые занимаются своим пиарством, рекламируя разные события и слухи в течение некоторого времени. Блогеры, которые ведут серьёзную аналитическую работу, в отличие от блогеров, которые поверхностно освещают происходящие события, заслуживают уважение и хорошее отношение к их деятельности.
Сегодня нашим гостем был Хушнудбек Худойбердыев, юрист, блогер, который делился большим количеством аналитической информации с общественностью и молодежью в области образования. Изначально участники были зарегистрированы через Zооm. Онлайн-беседу открыл председатель Республиканского совета высшего образования, ректор Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Умурзаков Уктам Пардаевич, который высказал свои теплые пожелания участникам вебинара. Более 420 участников приняли участие в онлайн-беседе, а также многие наши соотечественники также приняли участие в прямой трансляции через Фейcбук.
Онлайн-беседа началась в приподнятом настроении. Модератором онлайн-беседы выступили проректор по работе с молодежью Р.Чориев, активисты молодежной организации института А.Бердимуродов, Д.Акбаров, У.Манзирбаев. Перед тем как предоставить слово Хушнудбеку Худойбердиеву, проректор Р. Чориев коротко озвучил кратко его биографию. Хушнудбек рассказал участникам вебинара о специфике своей сферы деятельности. Затем настала очередь интерактивных вопросов. Модераторы задавали вопросы, касающиеся студентов и образовательной системы. Талантливый блогер и юрист Хушнудбек Худойбердиев постарался ответить на каждый из вопросов как можно больше и справился с этой работой. Он выразил свои личные взгляды, сосредоточившись на реформах в области образования, планах на будущее и изменениях в этой области сегодня.
Акмаль Бердимуродов, Улугбек Манзирбаев, Дилмурод Акбаров в качестве медиаторов вносили живость в мероприятие, регулируя вопросы поклонников блогера. Комментарии гостя о том, что вуз должен в большей степени заниматься знаниями студентов в системе высшего образования и что воспитание должно обеспечиваться семьей, родителями, были несколько спорными. В знак несогласия пресс-секретарь института Рахимбой Джуманиязов подчеркнул, что у каждой страны и нации есть свой менталитет, духовные и национальные ценности. Он поздравил блогера с тем, что его публичная деятельность была отмечена специальной наградой Академией ораторского искусства.
Следовательно, образование неотделимо от воспитания, воспитание неотделимо от воспитания. Было отмечено, что важно не проведение большого количества мероприятий, а значение имеет его результаты и эффективность. Было признано, что проведение мероприятия должно быть маловажно для отчета. Затем выступил глава департамента Министерства высшего образования Отабек Бозоров и высказал свое мнение. Он подчеркнул, что мероприятия должны проводится не для того, чтобы отчитаться в СМИ, а они должны быть интересными и эффективными, должны быть целенаправленными и иметь важное место в деле воспитания молодёжи. Профессор Джуманияз Раматов, который работает в TИИИМСХ более 20 лет, также выразил свою критическую точку зрения по некоторым вопросам.