Ekstremizm, terrorizm – yoshlar kelajagiga tahdid
“Dunyoda terrorizm tahdidlari, ayniqsa, so‘nggi yillarda kuchayib borayotgani ularga qarshi, asosan, kuch ishlatish yo‘li bilan kurashish usuli o‘zini oqlamayotganidan dalolat beradi”. Sh.M.Mirziyoev
Ekstremizmning o‘zini talqin qiladigan bo‘lsak, o‘zlari mansub bo‘lgan diniy konfessiya vakillarini radikal harakatlarga chorlovchi, mamlakatdagi tinchlik va osoyishtalikni izdan chiqarishga intiluvchi, mavjud konstitutsion tuzumni ag‘darib tashlashga da’vat etuvchi tajovuzkor siyosiy faoliyatdir. Bugun Yer resurslarini boshqarish fakultetida professor o‘qituvchilar va talaba yoshlar o‘rtasida “Ekstremizm, terrorizm – yoshlar kelajagiga tahdid” mavzusidagi ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv o‘tkazildi. Unda fakultet dekani Sh.Narbaev, Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan muovini H.Eshova, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirni fakultet dekani Sh.Narbaev ochib berdi va keyin so‘z navbatini tadbir mehmonlari Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani IIO FMB TEQKB xodimi mayor S. A.Tajidinov, Mirzo Ulug‘bek tumani profilaktika katta inspektori katta leytenant X.X.Abdullaevlarga berildi. Ular o‘z nutqida Xalqaro terrorizmga Suriyadagi O‘zbeklarning ishtiroki haqida bo‘ldi. Har muammoni hozirgi kungacha hal qilib kelingan bundan keyin xam bu diniy muammolar hal qilinadi. Faqatgina bunga xar bir inson dadil xarakat qilishi kerak. Avvallari odamlarga diniy ekstemistik g‘oyalarni singdirishga ko‘plab vaqt talab qilingan bo‘lsa hozirgi kunda bu g‘oyalarni singdirishga juda xam oz vaqt sarflanmoqda. Xattoki 1oy ham yetarli bo‘lyapti. Bu jarayon juda xam tezlik bilan amalga oshmoqda. Shuning uchun xam biz birgalikda dadil xarakatni boshlashimiz va teng xarakat qilishimiz lozim.
Jumladan, Islom dini to‘g‘ri yo‘lga davat etishini, ajdodlarimizning kitoblarini o‘rganishimiz, ularni fikrlarini o‘rganishimiz kerakligini aytib o‘tdi. Yig‘ilishida “Terrorizmning ildizi qaerdaligini ta’lim-tarbiya ishlarini ma’rifat yo‘lida olib borish kerakligini aytib o‘tilib, “Diniy ekstremizm va terrorizmning salbiy oqibatlari” mavzusida barcha fakultet va guruhlar kesimida muntazam olib borilishi va murabbiylarning o‘z guruhlarida har bir talaba bilan individual tarzda tushuntirish ishlari olib borilishiga kelishib olindi. Yig‘ilish so‘ngida tadbir mehmonlari talabalarga kelgusidagi o‘qish va ishlarida ulkan zafarlar tilab, hech qachon loqayd bo‘lmaslikka, faqatgina ijobiy ishlarni amalga oshirishga chaqirdi. Ushbu tadbir talabalarda katta taassurot qoldirdi.

Экстремизм и терроризм - угроза будущему молодежи
«Терроризм — это угроза, не знающая границ, поэтому с ним необходимо бороться сообща, объединившись», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Шавкат Мирзиёев с высокой трибуны отметил, что в основе международного терроризма и экстремизма лежат, наряду с другими факторами, невежество и нетерпимость. В этой связи неоднократно отмечал, что самой важной задачей является формирование сознания и воспитание молодежи на основе просвещения. В качестве первостепенной приоритетной задачи определено развитие всех звеньев образовательной и воспитательной системы на основе требований времени, противодействие отрицательному воздействию социальных сетей, куда зачастую обращается молодежь в поисках ответов на волнующие ее проблемы.
Сегодня на факультете управления земельными ресурсами состоялась духовно-просветительское мероприятие на тему «Экстремизм, терроризм - угроза будущему молодежи». В мероприятии приняли участие декан факультета Ш.Нарбаев, заместитель декана по работе с молодежью Х.Эшова, профессорско-преподавательский состав и студенты факультета. Мероприятие со вступительной речью открыл декан факультета Ш.Нарбаев, а затем передал слово гостям мероприятия сотрудникам отдела профилактики правонарушений УКД ОВД Мирзо-Улугбекского района г. Ташкента майору С. А.Тажидинову и лейтенанту Х.А.Хабдуллаеву. Выступившие на мероприятии говорили о негативных последствиях экстремизма и терроризма, его негативном влиянии на мировую экономику, развитие общества, пагубных недугах, передаваемых в сознание молодежи через различные информационные атаки, а также о священных книгах о религиозной терпимости, уважении к родителям, любви к Родине, о Священном Коране, хадисах имама Бухари.
Сейчас важной задачей является искоренение среди молодежи беспеспечности, безразличия, отстраненности, ограждение их от влияния массовой культуры и формирование навыков следования правилам здорового образа жизни. «Круглый стол» был проведен в формате открытого диалога, участники мероприятия получили исчерпывающую информацию и ответы на интересующие их вопросы и предложили и в дальнейшем проводить аналогичные «круглые столы».