Ehtiyoj va imkoniyat
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining 2-TTJda istiqomat qiluvchi talabalar bilan davra suhbati o‘tkazildi. Davra suhbatini institut bosh hisobchisi I. Hasanov olib bordi. TTJ direktori Z.Yuliyev, 2-TTJ mudiri, xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z.Xafizova, tarbiyachi-pedagog A.Xaitovalar o‘z mulohazalari bilan ishtirok etishdi.
Davra suhbatida 2-Talabalar turar joyida talabalar sonining ortishi munosabati bilan yotoqxona kommunal to‘lovlarini qayta ko‘rib chiqish borasida so‘z yuritildi.
2019 yil 19-aprel kuni 2-talabalar turar joyida, Institut bosh hisobchisi Ilhom Xasanov bilan davra suhbati o‘tkazildi. Suhbatda 3–talabalar turar joyi kapital ta’mirlashga topshirilishi munosabati bilan, talabalarning ma’lum bir qismi 2-talabalar turar joyiga ko‘chirilganligi bois kommunal to‘lovlarni qayta ko‘rib chiqilishi haqida ma’lumot berildi. Talabalar soni xonalarda 7-8 nafar bo‘lib yashayotganligi sababli yotoqxona to‘lovi qisqartirildi. 4-kurs talabalarining yotoqxona to‘lovi qisqartirilganligi uchun ortiqcha mablag‘i qaytariladi (bitiruvchi kurs bo‘lganligi sababli).
Talabalarning kommunal to‘lovlarini oshiqchaligi sentyabr oyida qo‘shib berilishi haqida gapirildi. Umumiy qilib olganda, talabalar turar joyida yotoqxona kommunal to‘lovlari haqida tushunmovchiliklar bartaraf etildi. Institut bosh hisobchisi I. Hasanovga talabalar stipendiya va kommunal to‘lovlari haqida savollar berishdi va berilgan barcha savollarga to‘liq va qoniqarli javoblar olindi.

Необходимость и возможности
Со студентами, проживающими в студенческом общежитии № 2 Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, была проведена беседа «за круглым столом». Организатором беседы был главный бухгалтер института И.Хасанов. В мероприятии участвовали также директор общежития З.Юлчиев, руководитель 2-го студенческого общежития, председатель комитета женщин З.Хафизова, воспитатель-педагог А.Хайтова.
В ходе беседы говорилось о проведении пересмотра оплаты коммунальных услуг проживания в общежитии в связи с увеличением числа студентов во 2-м студенческом общежитии.
19 апреля 2019 года в студенческом общежитии № 2 была организована беседа «за круглым столом» с главным бухгалтером института Ильхомом Хасановым. В связи с капитальным ремонтом общежития № 3 некоторая часть студентов была переведена в общежитие № 2, студентов проинформировали о пересмотре оплаты за коммунальные услуги. В связи с тем, что количество человек в комнатах составило 7-8 человек, оплата была уменьшена. Оплата студентов 4 курса уменьшилась, и они получили компенсацию (потому что они выпускающий курс).
Было объявлено, что в сентябре увеличится оплата за коммунальные услуги. В целом, в общежитии были устранены всякие непонимания по поводу оплаты за коммунальные услуги. Главному бухгалтеру института И.Хасанову было задано много вопросов о стипендиях и коммунальных платежах, студенты получили полные и удовлетворительные ответы.