Kitobga oshnolik – ziyoga tashnalik
Qadimdan ilmga, adabiyotga, she’riyatga xalqimizning ehtiromi yuksak bo‘lgan. Shuning uchun ham kitobxonlikka bo‘lgan e’tibor davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. Yurtboshimiz tomonidan ilgari surilgan beshta tashabbusning biri, yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni rivojlantirish ekanligi yuqoridagi fikrni to‘la tasdig‘idir. Bu yo‘nalishda institutimizda ham talabalr o‘rtasida kitobxonlikni targ‘iboti yuzasidan institut rahbariyati, shaxsan institut rektori O‘.P.Umurzakov tashabbuslari bilan qator ishlar amalga oshirildi. Bular jumlasiga fakultetlarda kitob javonlari qo‘yilib, ulardagi kitoblarni o‘qib chiqqan talabalarning rag‘batlantirishlarini keltirish mumkin. Kitobxonlik, adabiyotga bog‘liq tadbirlarni o‘tkazish “Gidravlika va gidroinformatika” kafedrasida ham ana’naga aylanib bormoqda.
20 iyun kuni institutning 1 – ma’ruzalar zalida “Gidromelioratsiya” va “Gidrotexnika inshootlari qurilishi” fakultetlari talabalari ishtirokida “Kitobga oshnolik-ziyoga oshnolik” ruknida tadbir o‘tkazildi. Tadbirda “Gidravlika va gidroinformatika” kafedrasining professor – o‘qituvchilari, “Gidromelioratsiya” fakulteti dekani, t.f.d. A. Fatxullaev, “Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash” bo‘limi boshlig‘i, t.f.d. Sh. Imomovlar qatnashdilar.
Kechaga adabiyot, she’riyatga yaqin bo‘lgan mehmonlar taklif etildi. Tadbirda “Gidravlika va gidroinformatika” kafedrasi mudiri A.M. Arifjanov, “Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” kafedrasi katta o‘qituvchisi T.Usmonov hamda institut magistranti S. Meliqo‘zievlar o‘z ijod namunalaridan she’rlar o‘qib berdilar. Suhbat so‘ngida, bu gal ham kafedra xodimlari an’anani davom ettirib, kafedra qoshida faoliyat yuritayotgan “Evrika” talabalar ilmiy jamiyatining faol va iqtidorli talabalariga tashakkurnomalar taqdim etilib, o‘zbek va jahon adabiyoti durdonalaridan saralangan asarlardan sovg‘a qilindi.

Книга – взгляд на мир
С древности уважение к науке, литературе и поэзии было высоким. Вот почему внимание к чтению возросло до уровня государственной политики. Одной из пяти инициатив, выдвинутых Президентом, является развитие читательской аудитории среди молодежи. В этом направлении руководством института, лично ректором института У.П.Умурзаковым, проведены ряд мероприятий по пропаганде чтения. Любовь к чтению книг, проведение мероприятий, связанных с литературой, стала традицией на кафедре гидравлики и гидроформатики. Литература и связанная с литературой деятельность становятся все более и более популярными на кафедре гидравлики и гидроформатики.
20 июня в 1–ом лекционном зале института с участием студентов факультета гидромелиорации и гидротехнического строительства состоялось мероприятие под названием «Книга – взгляд на мир». В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав кафедры гидравлики и гидроформатики, декан факультета гидромелиорации, д.т.н. Фатхуллаев А., начальник отдела научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров, д.т.н. Ш. Имомов.
На вечер пригласили гостей, близких к литературе, поэзии. На мероприятии заведующий кафедрой гидравлики и гидроформатики А.М.Арифжанов, старший преподаватель кафедры механизации гидромелиоративных работ Т.Усманов, а также магистрант С.Меликузиев прочитали стихи из своего творчества. В завершение беседы, сотрудники кафедры продолжили традицию и вручили грамоты активным и талантливым студентам из студенческого научного общества «Эврика», функционирующего при кафедре, подарив студентам щедевры узбекской и мировой литературы.