Tayyorlanayotgan kadrlar sifati bo‘yicha xamkorlik
2021-yil 23-aprel kuni “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakultetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 8-maydagi “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi PQ-3702-sonli qarori, 2020-yil 29-oktabrdagi “Ilm-fanni 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida” gi PF-6097-sonli farmonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida institutimizda sohaga oid ish beruvchi tashkilot va korxonalardan yetakchi mutaxassislarni hamda soha vakillarini jalb qilgan holda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklarini o‘quv rejalaridagi fanlar va o‘quv dasturlarini muhokama qilish va takomillashtirishga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi.
Seminarda “O‘zAgroservis” AJ, “O‘zstandart” agentligi, BMKB “Agromash”, Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikalari zavodi, “O‘zKeysservis” qo‘shma korxonasi, Vazirlar Maxkamasi xuzuridagi Agroservis inspeksiyasi va boshqa kadrlar istemolchilari bo‘lgan tashkilotlardan mutaxassislar tashrif buyurishib, “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakultetida 5430100-“Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish”, 5430300-“Qishloq va suv xo‘jaligida texnik servis”, 5430400-“Qishloq xo‘jaligida innovatsion texnika va texnologiyalarni qo‘llash” bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari, 5A430101-“Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish” magistratura mutaxassisliklari o‘quv rejalaridagi fanlar va ularning o‘quv dasturlari muhokama qilindi va ishtirokchilar o‘zlarining fikr va takliflarini bildirishdilar.

Сотрудничество в подготовке кадров
В целях обеспечения выполнения задач, поставленных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 г. № ПП-3702 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров с высшим образованием в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», в Указе Президента Республики Узбекистан от 29 октября 2006 г. № УП-6097 «Об утверждении Концепции развития науки до 2030 года» 23 апреля 2021 года на факультете механизации сельского хозяйства был проведен семинар с участием ведущих специалистов и  работодателей предприятий отрасли по обсуждению и совершенствованию дисциплин и учебных программ в учебных планах направлений бакалавриата и специальностей магистратуры.
В семинаре приняли участие специалисты АО «УзАгросервис», Агентства «Узстандарт», УВКБ «Агромаш», Ташкентского завода сельскохозяйственной техники, СП «УзКейсервис», Инспекции по Агросервису при Кабинете Министров и др. Были обсуждены дисциплины и учебные планы направлений бакалавриата 5430100 - «Механизация сельского хозяйства», 5430300 - «Технический сервис в сельском хозяйстве и водном хозяйстве», 5430400 - «Применение инновационных методов и технологий в сельском хозяйстве» и специальности магистратуры 5А430101 – «Механизация сельского хозяйства». Участники семинара высказали свои мнения и предложения.